TRENČÍN. Svoje výhrady k navrhovanému územnému plánu Trenčína môžu obyvatelia napísať na špeciálne tlačivo, je na mestskom webe, aj v podateľni mestského úradu. Územný plán je strategický dokument, ktorý určuje kde, čo a za akých podmienok môže byť. Hovorí o funkcii jednotlivých častí mesta. O tom, či sa v danom priestore budú môcť stavať byty, zostane tam zeleň, alebo možno pribudne nejaká výrobná prevádzka. Zároveň navrhuje dopravné riešenia a bráni divokej zástavbe mesta.
Ako povedal hovorca mesta Richard Nemec, Trenčín sa v súčasnosti riadi územným plánom z konca deväťdesiatych rokov, ktorý je už je neaktuálny, nezohľadňuje jeho potreby. Mesto je povinné aktualizovať územný plán. Trenčín čakajú v najbližších rokoch prestavby v súvislosti s výstavbou nového cestného mosta, modernizáciou železničnej trate, či riešením dopravy v centre mesta. Tieto zmeny ovplyvnia dané územie a jeho využitie. Územný plán ich musí zohľadňovať a zároveň striktne definovať ďalšie možnosti rozvoja.
Vyznať sa v ňom nie je jednoduché
Hoci vyplnenie špeciálneho formulára na pripomienky nezaberie viac ako desať minút, človek musí najprv vedieť, čo chce do neho napísať. Textová aj grafická časť návrhu územného plánu je na webovej stránke mesta.
„Vybrané výkresové časti sú fyzicky k nahliadnutiu vo vestibule Centra rozvoja mesta a kompletná dokumentácia aj na Útvare životného prostredia, dopravy a územného plánovania,“ informoval hovorca. Pre bežného človeka však nie je vôbec ľahké sa v spleti farieb, značiek a čísiel zorientovať. O pomoc pri dešifrovaní môže požiadať úradníkov, alebo sa môže obrátiť na aktivistov z Centra environmentálnych aktivít.
„Trenčanom, ktorých zaujíma osud zelených verejných priestorov v meste, ako je nábrežie, Brezina alebo parčíky, ponúkame možnosť konzultácie v našej kancelárii na Mierovom námestí 29,“ povedal Richard Medal. Na požiadanie záujemcom zašlú pripomienky k návrhu územného plánu, ktoré predkladajú.
Posledný termín je 14. október
Verejnosť by mala svoje pripomienky odovzdať v podateľni Mestského úradu. Aktivistom sa čas na pripomienkovanie zo strany verejnosti vidí krátky, preto sa CEA rozhodlo požiadať mesto o predĺženie aspoň o mesiac. Po spracovaní doručených pripomienok musia návrh odobriť dotknuté orgány a organizácie a následne nadradený Krajský stavebný úrad. Definitívne schválenie nového územného plánu mesta musí odsúhlasiť mestské zastupiteľstvo.