NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. V lokalite na Malinovského ulici má záujem spoločnosť Kaufland postaviť novú pobočku. Zároveň tu má vyrásť aj nákupná galéria. Práce by mali začať v apríli 2012 a trvať budú sedem mesiacov. Pre výstavbu zbúrajú starú výrobnú halu, sklad a vrátnicu. Stavba by mala stáť takmer 12 miliónov eur.
V zemi sú chemikálie
Takmer päť desaťročí však bola na tomto mieste chemická fabrika Palma. Podľa miestnych sa v podzemní nachádzajú dodnes sudy s chemikáliami. Naviac tu mala fabrika aj mazutové hospodárstvo, ktoré slúžilo na vykurovanie okolitých závodov. V súčasnosti sa už areál nevyužíva, je prázdny.
„Je záhadou prečo sa to už dávno neriešilo?,“ pýta sa Novomesťan Dušan Mišík „Za tie roky musia byť sudy skorodované a to by sa malo dať v prvom rade do poriadku. Úroveň Váhu, Zelenej vody je taká, že tvoria spojené nádoby a obsah sudov môže ohroziť spodné vody,“ obáva sa. V maili, ktorý nám poslali do redakcie sa občania pýtajú, či spoločnosť Kaulfland vôbec vie o tomto probléme.
Územie musia dekontaminovať
Ako povedal hovorca spoločnosti Martin Gärtner, o kontaminácii územia vedia. Celú stavbu obchodného centra a nákupnej galérie zabezpečuje zabezpečuje developerská firma Hrivis. Tá vybavuje aj potrebné povolenia. „Ak developer splní všetky povinnosti, ktoré mu k dekontaminácii ukladá zákon a príslušné štátne a mestské orgány a budú vydané všetky relevantné povolenia, začneme s výstavbou nášho obchodného domu,“ skonštatoval Gärtner.
Spoločnosť Hrivis už vybavuje potrebné povolenia. Čaká aj na stanovisko Krajského úradu životného prostredia. Podľa jeho hovorkyne Eriky Kostkovej majú rozhodnúť do konca mesiaca. „Momentálne prebieha zisťovacie konanie,“ hovorí. Rozhodnú v ňom o ďalších opatreniach pre investora. Ako povedala jednou z možností je dekontaminovanú pôdu buď odstrániť alebo čiastočne rozložiť baktériou, ktorá zníži koncentráciu kontaminácie.
Znečistená je aj podzemná voda
Aby developer zistil, aký je rozsah a druh znečistenia pozemkov, dal vypracovať viacero špecializovaných nezávislých geologických posudkov. Prieskum odhalil znečistenie podložia i podzemnej vody v severovýchodnej časti areálu. „Ide o znečistenie ropnými látkami, tenzidmi a tukovými olejmi dôsledkom výrobnej činnosti. Kontaminované je tu štrkové súvrstvie a aj podzemná voda. Potrebné budú sanačné práce, pri ktorých bude potrebné odstrániť znečistenú zeminu v objeme asi dvoch až dva a pol tisíc kubických metrov,“ uvádzajú podklady spoločnosti pre EIA.
Nádrže zatiaľ nepresakujú do okolia
„Odstránime aj všetky zdroje znečistenia, ktorými sú v prevažnej miere podzemné jímky a nádrže s pozostatkami z minulej výroby. Nebezpečné látky z pôdy dekontaminujú spracovatelia nebezpečných odpadov mimo miesta znečistenia tak, aby nespôsobovali ďalšiu ekologickú záťaž,“ priblížil možnosti riešenia Miroslav Mahdalík zo spoločnosti Hrivis.
Ako doplnil, preskúmali zatiaľ len nezastavané častiach pozemkov, po asanácii objektov zmapujú aj zvyšnú časť územia. „Pozemky sú lokálne kontaminované látkami, ktoré sú typické pre takýto druh chemických závodov. Podľa testov znečistenie zatiaľ neohrozuje okolité pozemky ani podpovrchové vody, a tiež nedošlo k priesaku obsahu jímok do okolia,“ vysvetľuje.
Ako dodal, s dekontaminovaním území majú skúsenosti už z výstavby podobných obchodných centier na iných mestách. Podľa Juraja Rizmana z organizácie Greenpeace Slovensko rôzne chemikálie, oleje, pesticídy zostávajú práve v malých lokalitách a postupne znečisťujú vodu a pôdu.
„Je to jeden z najväčších environmentálnych problémov. Takýchto znečistených lokalít je na Slovensku tridsaťtisíc Slovensku. Toto je jedna z nich, kde treba dohľadať, o aké chemikálie ide, aký by bol najvhodnejší spôsob, ako sa s týmito záťažami vysporiadať,“ povedal.
Problém zo znečistením po bývalých výrobcoch rieši parlament i ochranári. Na budúci týždeň by mal zákonodarci schvaľovať zákon o environmentálnych záťažiach, ktorý bude upravovať postup pri zisťovaní pôvodcu znečistenia, jeho zodpovednosť i spôsob a postup likvidácie.