NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Bývalého starostu obžaloba viní z viacerých skutkov. Podľa nej mal sfalšovať zápisnicu z rokovania obecného zastupiteľstva z februára 2007. Do zápisníc z rokovaní uviedol ako schválené aj také body programu, pri ktorých poslanci hlasovali inak, alebo vôbec o nich nehlasovali. Týkali sa napríklad hlasovania o rozpočte na rok 2007, záverečnom účte roka 2006. Takto vyhotovenú zápisnicu s uzneseniami zverejnil na úradnej tabuli.
V rozpore so skutočným priebehom a výsledkom hlasovania poslancov bol aj prevod nehnuteľností. Týkal sa predaja obecných pozemkov pod bytovkou, ktorú obec začala stavať ako nájomný obytný dom, no pre netransparentné financovanie napokon od projektu odstúpila a musela ju predať.
Odmeny mu neschválili
Vtedajší starosta si nechal aj vyplácať odmeny, ktoré mu poslanci neschválili. Nehospodárne nakladal s obecným majetkom a ako štatutár obce znížil tak jeho celkovú hodnotu. Počas roku 2004 a tri mesiace v roku 2005 si nechal vyplácať mesačne odmeny vo výške tridsiatich percent z jeho základného platu Išlo o čiastky od 120 do 280 eur mesačne, celkovo 3552 eur.
Bývalý starosta Brunoviec stál pred súdom už viackrát. Vo februári tohto roku ho okresný súd v Novom Meste nad Váhom odsúdil za falšovanie verejnej listiny na peňažný trest tritisíc eur. Ak by výkon trestu úmyselne maril, ako náhradný trest mu súd uložil 150 dní väzenia.
Súd mu zakázal aj vykonávať akúkoľvek volenú funkciu v samospráve počas štyroch rokov. Koncom júna krajský súd potvrdil rozsudok okresného.
Súd ho uznal vinným
V utorok 27. septembra sa okresný súd opäť zaoberal postupmi a rozhodnutiami exstarostu. Opäť ho uznal vinným z prečinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky spolupáchateľstvom a z pokračovacieho trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Pri rozhodovaní vzal do úvahy aj predchádzajúcu trestnú vec a uložil mu súhrnný trest odňatia slobody na dvanásť mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov a súhrnný peňažný trest vo výmere štyritisíc eur. Zároveň musí vrátiť obci 3550 eur, ktoré získal na odmenách.
„Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, ustanovil obžalovanému náhradný trest odňatia slobody vo výmere 150 dní,“ povedal samosudca pri vyhlásení rozsudku.
Obchádzať zákon sa neoplatí
Bývalý prvý muž Brunoviec nesmie po dobu piatich rokov vykonávať nijakú funkciu vo volenom orgáne verejnej moci.
„Súhrnné tresty uložené rozhodnutím okresného súdu sú trestami za všetky trestné činy, z ktorých spáchania bol obžalovaný uznaný za vinného,“ vysvetlil samosudca.
Rozsudok ešte nie je právoplatný. Obžalovaný sa vyhlásenia rozsudku nezúčastnil, prokurátor si ponechal lehotu na vyjadrenie. Prípad sledujú aj občianski aktivisti. Ako povedal predseda Združenia občanov miest a obcí Slovenska Vladimír Špánik, rozhodnutie súdu považujú za dobrý a pozitívny krok a aj ako precendens najmä pre ostatných starostov, aby si svojsky nevykladali zákon o obecnej samospráve a nakladaní s finančnými prostriedkami. „Aj keď výška trestu podľa nás nie je dostatočná, je to aspoň čiastkový úspech. Konečne sa niečo podarilo. Päťročný zákaz činnosti berieme však skôr ako formálny a symbolický trest, pretože už nebude kandidovať a nebude pôsobiť v miestnej samospráve,“ dodal Špánik.