Slovenská národná strana sa v žiadnom prípade nebude podieľať na megapodvode, ktorým je navýšenie eurovalu.
TRENČÍN. Po skončení zasadnutia Predstavenstva SNS v Trenčíne v stredu 5. októbra to povedal predseda strany Ján Slota.
Ako dodal, osemsto miliárd eur v žiadnom prípade nevytrhne eurozónu z problémov, v ktorých sa nachádza. "Ekonomika Európy je postavená na špekuláciách burzových a bankových maklérov a nie na peniazoch, ktoré by boli kryté ľudskou prácou, prípadne zlatom. Za to, že niektorí poslanci sa nechajú ohlúpnuť, že euroval vytrhne Európu z problémov, za to ja nemôžem," pripomenul Slota.
Vyjadril tiež údiv nad tým, že prezident Ivan Gašparovič, ktorý tvrdí, že je národný a sociálny prezident Slovenskej republiky, veľmi tvrdo tlačí, aby bol euroval ratifikovaný slovenským parlamentom. Odporučil mu, aby si zobral príklad od českého prezidenta Václava Klausa, ktorý sa podstatne reálnejšie pozerá na Európsku úniu a na eurozónu. Zdôraznil, že ak tvrdenie, že koľko my dostaneme eur cez eurofondy a argumentácia, že len sedem miliárd dávame do záchranných valov, je argumentácia národne a sociálne cítiaceho politika, tak si myslí, že sa od toho vzďaľuje a klame svoj vlastný národ.
"Česi dostávajú z eurofondov dvakrát toľko ako Slovenská republika. Nie sú v eurozóne, nezúčastňujú sa na nejakých valoch ani podvaloch, ani 'nadvaloch'. A berú eurofondy. My berieme asi sedem miliárd, oni berú asi 15 miliárd. A sú za vodou a nemajú žiadne starosti s vytváraním ani ratifikovaním nejakých valov," argumentoval Slota.
Zdôraznil, že európskym politickým špičkám ide o vytvorenie fiškálnej únie v rámci eurozóny a jej cieľom je vytvorenie spojených štátov európskych. "To by znamenalo koniec Slovenska, ktoré sa rozplynie ako dym vo víchrici a Nemecko získa kontrolu nad Európou bez jediného výstrelu," priblížil Slota.
Podľa podpredsedu SNS Rafaela Rafaja predsedníctvo odporučí svojim poslancom v parlamente nezahlasovať za podporu eurovalu. "Nemienime podporovať ďalšie prehlbovanie európskej priekopy. Jednou z alternatív je aj návrat k našej predchádzajúcej mene. Niektoré štáty sú na to už pripravené, ak sa na to nepripravíme my, budeme ťahať za kratší koniec," zdôraznil Rafaj.
Predsedníctvo sa venovalo aj problematike pripravovaného štátneho rozpočtu a otváraniu zákona o štátnom občianstve. SNS odmieta navrhovaný mix daní pre samosprávy, rovnako ako zmenu zákona o štátnom občianstve.