TRENČÍN. Spoločný stavebný úrad v Trenčíne vykonával činnosti aj pre 26 obcí kraja. Zriadili ho po zrušení okresných úradov. Podľa primátora Richarda Rybníčka bolo fungovanie úradu v súčasnom režime pre mesto neefektívne a nákladné, úrad bol zahltený najmä podaniami z ostatných obcí.
„Zriadenie spoločného úradu nie je pre mesto ekonomicky výhodné. Platí alikvotnú časť nákladov na činnosť úradu podľa počtu obyvateľov. Tá však neodráža reálny podiel konaní na území mesta a v jednotlivých obciach. Tiež vyťaženosť referentov ide na vrub konaní v meste,“ povedal.
Osamostatnenie stavebného úradu je súčasťou reštrukturalizácie mestského úradu. Mesto plánuje prepustiť štyroch pracovníkov a zostávajúci piati sa majú venovať iba podaniam od obyvateľov mesta Trenčín. „Takto môžeme ľuďom poskytovať odborný a špičkový servis,“ doplnil primátor.
Podľa prednostu úradu Jána Forgáča nájdu prepustení referenti uplatnenie v jednotlivých obciach. Tie totiž uvažujú o vytvorení samostatných stavebných úradov a budú potrebovať pracovníkov s odbornou spôsobilosťou. Hoci rozhodnutie mesta starostovia dotknutých obcí vnímajú ako jednostranné, akceptujú ho. Podľa starostu obce Zamarovce Stanislava Červeňana im rozhodnutie mesta vystúpiť zo spoločného stavebného úradu spôsobí problémy.
„Je to jednostranný krok mesta Trenčín a my sa musíme na túto situáciu pripraviť,“ povedal. Uvažujú spolu so starostami susedných obcí o vytvorení mikroregiónu a kancelárie s profesionálnymi pracovníkmi.
Niektorí starostovia však doterajší model fungovania spoločného stavebného úradu považovali za komplikovaný a myslia si, že osamostatnenie bude pre obce lepšie. „Neobávame sa tohto kroku. Keď si budú obce samostatne zabezpečovať činnosti súvisiace so stavebnými konaniami, bude to jednoduchšie. Pre menšie obce bude stačiť jeden pracovník. Taký je názor väčšiny starostov obci, ktoré sú v spoločnom stavebnom úrade,“ vyjadrila sa starostka Ivanoviec Mária Hládeková.
Mesto týmto krokom chce napraviť aj stav, ktorý pri súčasnom fungovaní vraj nie je zákonný. Ten nastal, podľa prednostu úradu Jána Forgáča tým, že referenti úradu boli zamestnancami mesta, ale riešili agendu okolo stavebných rozhodnutí a štátny stavebný dohľad aj na území inej obce. „Majú pracovnoprávny vzťah len s jednou samosprávou, mestom Trenčín a to, že vykonávali štátne stavebné dohľady na území jednotlivých obcí nie je v súlade so zákonom,“ povedal Forgáč.
Odborník na stavebné právo Vladimír Dulla však tvrdí, že podľa stavebného zákona orgánmi štátneho stavebného dohľadu sú poverení zamestnanci stavebného úradu. „A tí môžu vykonávať štátny stavebný dohľad v mene konkrétnej obce,“ dodal.
Zámer mesta vystúpiť zo Spoločného stavebného úradu schválili aj poslanci na minulotýždňovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Od 1. októbra začala mestu plynúť trojmesačná výpovedná lehota. Po novom by stavebný úrad mesta Trenčín aj nové v obciach mali začať fungovať od začiatku roka.