TRENČÍN. Na vodiča, ktorý fajčil aj v čase, keď nastupovali cestujúci do autobusu, poslala cestujúca sťažnosť. Ako nám povedala, ešte v júli cestovala zo zástavky na sídlisku Juh na ulici Generála Svobodu otoč linkou číslo 25 o 10.30 h. „Autobus bol celý zafajčený. Po dvoch hodinách som čakala na ten istý spoj na zastávke Laugaricio. Išiel znovu ten istý šofér, ktorý ešte pred tým, ako pustil ľudí do autobusu, si kľudne v autobuse fajčil. Cigaretu neodhodil ani počas nastupovania ľudí do autobusu,” povedala.
Keďže prevádzku mestskej hromadnej dopravy dotuje aj mesto Trenčín, poslala sťažnosť aj mestu a zážitok opísala na webovej stránke v sekcii otázok a odpovedí.
„Akékoľvek sťažnosti od občanov sú zbytočné, spoločnosť si vždy zastane šoférov,“ poznamenal, k odpovediam, ktoré dostala od vedenia SAD aj na webe. Tu sa dozvedela, že vo všetkých vozidlách sú nalepené samolepky, ktoré chránia nefajčiarov. Podľa odpovede z riaditeľstva, vodiča upozornili, že ak fajčí pred autobusom, musí dodržiavať dostatočnú vzdialenosť a zatvoriť dvere, aby sa dym z cigariet nedostal do vnútra.
Hovorkyňa SAD Trenčín však nepripúšťa ani možnosť, aby vodiči fajčili pri autobusoch. „Občas sa nám stáva, že sa cestujúci sťažujú na zafajčený autobus a aj na fajčenie vodiča. Je to absolútne neprijateľné, nielen že to zákon zakazuje, ale aj my tvrdo postupujeme voči vodičom, ktorý fajčia. Nesmie mať ani autobus zafajčený, nesmie v autobuse fajčiť ani počas prestoja a spoliehať sa, že vyvetrá,“ objasňuje Strelcová. Ako dodala, ak zistia, že vodič fajčil v autobuse alebo mal zafajčený autobus, siahnu mu na pohyblivú čiastku mzdy, ak sa skutok opakuje, ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny.