Riaditeľ: Peter je výnimočný talent, aký sme doteraz nemali

Maturant Gymnázia Ľudovíta Štúra Peter Kosec má na svojom konte bronzovú a dve zlaté medaily zo svetových olympiád vo fyzike a astronómii. Talentov má ale škola viac.

Zo svetových olympiád si Peter Kosec priniesol dve zlaté a jednu bronzovú medailu.Zo svetových olympiád si Peter Kosec priniesol dve zlaté a jednu bronzovú medailu. (Zdroj: ARCHÍV P.K.)

TRENČÍN. Prvý ďalekohľad dostal od rodičov, keď mal osem rokov. Dnes vie maturant na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne Peter Kosec o hviezdach viac ako mnohí vysokoškoláci. Má za sebou tri celosvetové súťaže v astronómii a jednu z fyziky. Ani z jednej sa nevrátil domov naprázdno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už ako malý vedel veľa

„Peťa poznám osem rokov,“ hovorí profesorka fyziky a vedúca astronomického krúžku na gymnáziu Zdenka Baxová. „Upozornila ma na neho moja bývalá študentka, ktorá viedla astronomický krúžok v centre voľného času. Povedala, že je ešte maličký, ale už veľmi veľa vie.“O tom, že mala pravdu, sa presvedčila stredoškolská učiteľka hneď po jeho nástupe na gymnázium.

SkryťVypnúť reklamu

„Už vtedy na neho nikto nemal. Keď sme išli na prvú celoštátnu súťaž, bol iba piatak. Vravela som si, že by mohol skončiť do prvej desiatky, aby ho to motivovalo. On vyhral,“ spomína.

Astronóm však musí veľmi dobre ovládať aj fyziku a matematiku, je to spojené s históriou, latinčinou a ďalšími vedami. „Začali sme robiť fyzikálne korešpondenčné semináre, fyzikálne olympiády a potom prišla astronomická olympiáda. Tým, že Peťo už ako malý veľa získal a vedel, dalo sa na jeho vedomostiach stavať,“ hovorí Baxová.

Vymieňali si miesta

Kým Petra Koseca vždy najviac zaujímal vesmír a bádanie, jeho rovnako talentovaný spolužiak Patrik Švančara sa viac našiel vo fyzike. „Objavovanie nových vecí a toho, ako fungujú, je úžasné. Človek si dokáže vlastným rozumom vysvetliť veľa prírodných úkazov, ako je napríklad dúha, to ma motivuje ďalej,“ hovorí Patrik. Od primy začali obaja navštevovať krúžok vedený profesorkou Baxovou.

SkryťVypnúť reklamu

„Sú vynikajúci, navzájom si pomáhajú. Vždy som s úsmevom sledovala, kto bude v danej súťaži lepší a oni si prvé miesta vymieňali,“ spomína profesorka. Až neskôr sa každý z nich začal orientovať na svoj obľúbený smer. „Vo fyzikálnych súťažiach bol väčšinou prvý Patrik, v astronómii Peťo.“

Úspechy študentov Gymnázia Ľ. Štúra

Súťaž „Čo vieš o hviezdach“ vyhral Peter Kosec šesťkrát, Patrik Švančara, Ján Bogár a predtým Hana Suchomelová sa viackrát umiestnili na popredných miestach. Vo fyzikálnych súťažiach Náboj FKS a Turnaj mladých fyzikov získal minulý rok zlato Ján Bogár a tento rok Patrik Švančara. Vo fyzikálnej olympiáde sa prebojovali minulý i tento rok do celosvetového finále a získali zásluhou Jána Bogára striebornú a Petra Koseca bronzovú medailu. Najúspešnejšia bola astronomická olympiáda, kde Peter Kosec minulý rok v Číne a tento rok v Poľsku získal zlatú medailu.

SkryťVypnúť reklamu

Talent, aký nemali

„Každého riaditeľa úspech študenta poteší, nielen kvôli reprezentácii školy a celého Slovenska, ale aj preto, že takéto vzory ťahajú ostatných,“ hovorí riaditeľ gymnázia Štefan Marcinek. „Okolo Petra Koseca sa vytvorila partia chlapcov, ktorí spoločne napredujú v tejto oblasti, navzájom sa povzbudzujú. Peter je výnimočný talent, aký sme ešte nemali.“

Pre profesorku, ktorá talenty vedie, to znamená množstvo samoštúdia a hľadania informácií. „Snažím sa odovzdať im čo najviac, pomáhajú rodičia i odborníci na vysokých školách, najmä príprava na svetové olympiády býva náročná. Keď však príde úspech, všetka únava ide stranou.“

Treba mať stále nové ciele

Peter hovorí, že človek nikdy nevie dosť. Budúci rok sa bude uchádzať o šancu dostať sa na svetovú fyzikálnu olympiádu v Estónsku, astronomickú a astrofyzikálnu olympiádu v Brazílii a astronomickú olympiádu v Južnej Kórei. Jeho najbližším cieľom je však vysoká škola. Najradšej by bol, keby to mohla byť Cambridge. Musí zvládnuť v angličtine ústny pohovor a motivačný list. „Napísať ho bude pre mňa celkom náročné, to nie je žiadna astronómia,“ hovorí Peter s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 964
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 702
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 490
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 677
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 327
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 601
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu