NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Aktuálna výstava v Podjavorinskom múzeu ponúka milovníkom umenia prierez karikaturistickou a maliarskou tvorbou Vladimíra Pavlíka za posledných päť rokov. Vystavujúci autor sa v uplynulých rokoch preslávil aj dvoma zápismi v Knihe slovenských rekordov. V roku 2007 namaľoval za jednu hodinu 54 kreslených vtipov a v auguste tohto roku vytvoril najväčšiu karikatúru v histórii Slovenska s plochou vyše dvadsaťdva metrov štvorcových.
Kresliť karikatúry začal už v roku 1973
Ojedinelé námety Pavlíkových kreslených vtipov vždy udivovali svojou nápaditosťou. Na pestrofarebných karikatúrach nechýba opica v roli športovej gymnastky, vlny v uvarenej polievke, Jánošík skrytý pod veľkým dubákom, či ľadový medveď, ktorému topiaci sa Titanic zničil kryhu.
„Kresliť karikatúry som začal už v roku 1973 a uverejňoval som ich vo viacerých periodikách. Dodnes som ich nakreslil približne desať tisíc. Ako študent som si na začiatku kariéry honorármi celkom slušne privyrábal,“ povedal autor. Karikatúrami sa dnes vraj uživiť nedá, pre Pavlíka sú stále neodolateľným koníčkom. Ani jeho civilné zamestnanie nemá ďaleko k umeniu. Pavlík sa venuje v roli priemyselného výtvarníka dizajnérstvu. Postavenie súčasnej karikatúry na Slovensku ho veľmi mrzí.
„Kreslený humor je na Slovensku momentálne v úzadí. Zanikli časopisy, ktoré kreslenému humoru poskytovali priestor,“ potvrdil karikaturista. Preto svoje práce posiela na festivaly kresleného humoru po celom svete.
Z karikatúr presedlal aj na veľké plátna
Pavlíkove kresby videli priaznivci umenia na súťažných prehliadkách v Číne, Iráne, Turecku, Taliansku i v Chile. Obľúbený tvorca však v posledných rokoch objavil aj čaro veľkoformátovej maľby akrylovou farbou na plátno. „Niektoré kreslené vtipy bolo lepšie zobraziť na väčších plochách. Položil som ich na plátno väčších rozmerov, kde krásne vynikne ich myšlienka,“ vysvetlil Pavlík.
Medzi obrazmi s humoristickým nádychom nechýbajú ani abstraktné námety, či lákavé podoby nádherných makovíc. Napriek množstvu výtvarných diel, ktoré vznikli približne za štyridsať rokov výtvarnej činnosti, núdzu o nové námety autor nemá. Podľa jeho slov treba stále sledovať vývoj vo svete a okamžite reagovať výtvarnou myšlienkou. „Humorne sa dá znázorniť aj hospodárska kríza, či veľké ekologické problémy,“ dodal výtvarník.