TRENČÍN. Do zbierania výpovedí sa zapojili aj lekári v trenčianskej Fakultnej nemocnici. Ako informoval šéf lekárskych odborov Martin Hlaváčik, ide o lekárov zo všetkých oddelení. „Je ich viac ako polovica,“ povedal, pričom presné číslo neuviedol. Zozbieraných výpovedí je však podľa neho viac ako bolo podpisov na deklarácii o pripravenosti podať výpoveď.
Hromadné výpovede lekárov už majú odborári v rukách aj vo fakultných nemocniciach v Banskej Bystrici, Žiline a Prešove. Aj v nich sa má zapojiť viac ako polovica lekárov. Počet nie je konečný, tvrdí Lekárske odborové združenie.
„Je to na dobrej ceste,“ povedal odborár Peter Blaško za Fakultnú nemocnicu v Žiline. Výpovede chcú dať podľa neho naraz k jednému dátumu, konkrétnejší nechcel byť. „Je to viac ako polovica,“ potvrdil zasa za Fakultnú nemocnicu v Prešove Michal Polician.
„Začínam byť na lekárov hrdý. Zobrali zodpovednosť na svoje plecia,“ povedal šéf LOZ Marián Kollár. Deklaráciu o pripravenosti podať výpoveď podpísalo podľa LOZ viac ako 3800 lekárov. Teraz vraj urobili ďalší krok od deklarácie k výpovediam.
Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru tvrdí, že šéf jednej kliniky v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach mu potvrdil, že všetci lekári z jednej kliniky dali výpovede. Kliniku nechcel menovať.
V Bratislave sú lekári Univerzitnej nemocnice podľa informácií hovorkyne aj zástupcov odborov Tibor Barta blízko podpisu novej kolektívnej zmluvy. To však neznamená, že lekári nebudú dávať výpovede.
Slovenskí lekári si pri výpovediach zobrali príklad z Česka, kde akcia trvala deväť mesiacov. Nakoniec vo februári im minister zdravotníctva zvýšil platy, presvedčilo ho 3800 výpovedí. Začínajúci dostali viac o päťtisíc českých korún (206 eur) a špecialisti o osemtisíc (330 eur). Pred zvýšením zarábali v priemere 40-tisíc korún (1617 eur). Slovenskí lekári podľa INEKO zarábajú v priemere 1050 až 3200 eur podľa odbornosti.
Autor: MIS, D.V., V.F.