TRENČÍN. Na takmer trojhodinovej verejnej diskusii v Klube Lúč na tému budúcnosť trenčianskeho nábrežia sa zúčastnilo približne tridsať ľudí. Spoločný názor organizátorov -Centra environmentálnych aktivít, iniciatívy Zátoka pokoja a Trenčianskeho fóra prezentoval Richard Medal.
„V priestore nábrežia od lávky na Ostrov po trenčiansku Rivieru požadujeme, aby sa zachovala trasa súčasnej hrádze, bez jej posúvania. V časti medzi hrádzou a riekou Váh chceme, aby bol zachovaný prírodný charakter a aby tento priestor zostal verejným priestorom,“ povedal.
Zátoka pokoja ako príklad, že to ide aj inak
V Trenčíne vzniklo niekoľko projektov, ktoré navrhovali zastavanie nábrežia. Iniciatíva Zátoka pokoja vznikla ako oponentský názor. „Po minulé roky boli prezentované projekty centrálnej mestskej zóny a zároveň zastavania jedného z najcennejších území v Trenčíne, čo je priestor nábrežia,“ povedal člen iniciatívy architekt Marek Guga.
Iniciatíva sa rozhodla v praxi ukázať, že sa dá dotvárať už existujúci priestor tak, aby unikátne miesto slúžilo verejnosti. Na polostrov medzi Váhom a hrádzou pri ihrisku Gymnázia Ľudovíta Štúra upozorňuje v súčasnosti kvitnúca živá brána z vysadených slnečníc. Od jari tohto roku sa iniciatíva o tento priestor stará, pripravuje ekoaktivity pre školy, propaguje ho a pozýva do neho širokú verejnosť.
Podľa ekologičky Martiny Paulíkovej z nadácie Ekopolis ide o výborný projekt. „Teória vytvárania verejných priestorov hovorí, začnite petúniami. Na to, aby bol nejaký verejný priestor naozaj kvalitný, bezpečný a prístupný, treba nejakú investíciu, ale začať sa dá aj bez peňazí alebo s málom. Vysadené slnečnice si ľudia všimnú, otočia sa a povedia, čo je to za miesto, tam som nikdy nebol. Zrazu zistia, že tam môžu stráviť príjemný čas. Aj zdanlivo naivné aktivity a iniciatívy sú veľmi dôležité, lebo inšpirujú ďalších ľudí a rozpútavajú diskusiu,“ povedala.
Mesto chce s ľuďmi diskutovať
Postup mesta na diskusii prezentoval Martin Beďatš, architekt a zástupca Útvaru architektúry a územného plánu. „Na úrade bude vyčlenená časť útvaru, ktorá bude mať na starosti nábrežie. Vo vestibule na Farskej by mal vzniknúť priestor na konanie diskusií a vystavené návrhy.
Jeden deň v týždni by sme chceli vyhradiť pre ľudí, ktorí budú mať podnety, pripomienky. Na útvare sa dozvedia, čo v akom stave je a môžu dostať technické podklady, keby sa tomu chceli začať venovať.“
Diskusie majú zmysel
Podujatie moderovala Zora Paulíniová, autorka knihy Verejné priestory. Jej skúsenosti dokazujú, že má význam, ak ľudia nahlas hovoria, čo sa im v meste nepáči. Aktivistom v Bratislave sa podarilo zastaviť zbúranie PKO. „Napriek tomu, že bolo podpísané búracie povolenie, že pozemky boli predané, PKO stojí a dúfam, že sa bude rekonštruovať a slúžiť verejnosti,“ povedala. Ďalším príkladom je Zvolen, v ktorom sa ľuďom podarilo presadiť zmenu v územnom pláne a zachrániť park, ktorý mesto plánovalo zastavať.