TRENČIANSKE TEPLICE. Mesto najskôr dalo občanom možnosť, aby si sami navrhli, ako by sa malo novozrekonštruované námestie volať. Z približne tridsiatich tipov potom vyberali v internetovom hlasovaní. Päť najčastejšie sa opakujúcich názvov vybrali do ankety. Ľudia si budú vyberať medzi názvami Kúpeľné námestie, Kúpeľné korzo, Námestie baróna Sinu, Námestie Ilešháziovcov a Námestie Andreja Bagara.
S distribúciou hlasovacích lístkov začnú tento týždeň a podľa primátora mesta Štefana Škultétyho, hlasovanie potrvá približne dva týždne. „Ľudia nájdu hlasovacie lístky nielen na úrade a turistickom informačnom centre, ale aj v podniku spravujúcom byty, u správcov domov. Našou snahou je zapojiť do hlasovania čo najviac ľudí a umožniť im, aby nemuseli miesta hlasovania hľadať. Chceme sa dohodnúť aj s podnikateľmi a umiestniť hlasovacie urny do predajní, kaviarní,“ hovorí primátor.
Rekonštrukcia zakončila obnovu centra
Námestie mesto rekonštruovalo od začiatku minulého leta. Otvárať ho chceli na začiatku kúpeľnej sezóny v máji. Termín mestu nevyšiel. „Keď zakopnete do zeme, tak až potom zistíte, s akými problémami sa stretnete,“ hovorí Škultéty.
Meškanie spôsobili viaceré problémy
Po dvoch mesiacoch rekonštrukcie však práce Úrad pre verejné obstarávanie zastavil. Dôvodom bol nesprávny postup mesta pri zadávaní podmienok súťaže, museli ju zopakovať. Všetky naplánované práce do jesene tak nedokončili. Na posune sa podľa primátora podpísalo aj mimoriadne daždivé počasie vlaňajšieho leta. „Keďže práce prebiehali v kúpeľnej časti, mohli sme po dohode s Kúpeľmi robiť len do 16. h a nerobilo sa cez víkendy,“
Náklady na rekonštrukciu sú 1,4 milióna eur, pričom celoročný rozpočet štvortisícového mesta je 2,2 milióna eur. Milión získalo z eurofondov, na zvyšok vo výške 433-tisíc eur si vzalo úver. Splácať ho bude osem rokov. Ako však konštatuje primátor, je možné, že budú musieť siahnuť do rezervného fondu. „Náklady teraz aktualizujeme, vyskočili nám technické problémy s nestabilným podložím, s vysokou hladinou podzemnej vody, či nález základov bývalých budov.
Nové námestie dostalo zámockú dlažbu, pribudli fontány, pódium na promenádne koncerty, verejné osvetlenie, mobiliár a zeleň. V celom 20. storočí Teplice námestie nemali. V 18. a 19. storočí tvorilo centrum Hlavné námestie, to bolo aj základom pre tvorbu projektu. Centrum neskôr zastavali domami. Tie potom zbúrali a na ich mieste vyrástol liečebný dom Krym.