TRENČÍN. Po odchode nitrianskej Diecéznej charity z Trenčína starostlivosť o bezdomovcov i distribúciu časopisu Nota Bene prevzalo mesto. To po niekoľkých mesiacoch spoluprácu s vydavateľom časopisu ukončilo. „Potom, čo odišla charita, vtedajšia šéfka sociálnych služieb podpísala s vydavateľom Nota Bene zmluvu o distribúcii časopisu do 31. augusta. Zmluva skončila a o ďalšiu spoluprácu prejavila záujem cirkevná organizácia Vincentky,“ uviedol hovorca mesta Richard Nemec.
Podľa prezidentky Národného združenia Spolkov kresťanskej lásky na Slovensku Anny Kováčovej ich zatiaľ nikto oficiálne o spoluprácu nepožiadal. „Jednu našu členku oslovili, či by nebola koordinátorkou predaja v Trenčíne, ale viac o tom neviem,“ povedala Kováčová.
Nota Bene v Trenčíne vraj tak skoro nebude
Ako potvrdil Martin Opeta, riaditeľ občianskeho združenia Proti prúdu a vydavateľ časopisu Nota Bene, záujem zo strany spolku je, chýbajú im však priestory aj personál. „Obávam sa, že Nota Bene v Trenčíne tak skoro nebude, pretože tu chýba organizácia, ktorá by to zabezpečila,“ hovorí Opeta.
Hovorca mesta problém s distribúciou popiera, spomínaná cirkevná organizácia sa podľa neho v súčasnosti snaží splniť požiadavky vydavateľstva.
Septembrové číslo nemajú
Distribúcia Nota Bene v Trenčíne je pozastavená od tohto mesiaca, objednávku na septembrové číslo už do vydavateľstva nedostali. Napriek tomu hovorca mesta uviedol, že najnovšie číslo časopisu je už v uliciach Trenčína. Podľa samotných predajcov to však nie je pravda. Septembrové číslo nedostali, niektorí predávajú staré vydania. „Jeden predajca si bol zobrať niekoľko kusov v Piešťanoch, aby mal čo predávať,“ povedala jedna z nich.
Bez časopisu sú v ohrození
V Trenčíne bolo podľa Opetu pätnásť až dvadsať ľudí, ktorí sa živili predávaním časopisu. Bez Nota Bene budú v ohrození. „Je tam niekoľko ľudí, ktorí nemajú inú možnosť, ako predávať časopis. Toto percento nie je zanedbateľné a musíme s ním počítať. Ak človeku odstrihneme príjem, na ktorý bol zvyknutý, samozrejme mu to nevyjde,“ vyjadruje obavy Opeta.
Ako potvrdili viacerí predajcovia, časopis bol pre nich jediným zdrojom príjmov. „Musíme platiť nájom, toto veľmi pomáhalo, okrem toho máme len sociálne dávky a tie nestačia,“ vravia. „Bude to veľká strata, takto aj na chleba bolo, čo som potrebovala, to som si kúpila. Dalo sa privyrobiť,“ hovorí Mária, ktorá časopis v Trenčíne predávala dva a pol roka.
Opeta pozastavenie predaja považuje za nesystematické, pretože prerušili zabehnutý systém. „Máte s ľuďmi rozpracovaný projekt, spoluprácu, a potom im zrazu poviete stop. Keď už tu nastala nejaká zmena, malo to plynule nadväzovať na to, čo fungovalo,“ myslí si Opeta.
V iných mestách to funguje
Ukončenie distribúcie zo strany mesta prekvapilo aj trenčianskych poslancov. „Na sociálnej komisii sme o tom nevedeli, nejednali, nikto nás neinformoval. Je to typické úradnícke rozhodnutie. Je hanba, keď krajské mesto nedokáže zabezpečiť ani takú jednoduchú vec, ako je distribúcia časopisu, ktorý môže pomôcť ľuďom,“ myslí si člen komisie sociálnych vecí a verejného poriadku a mestský poslanec Robert Lifka.
Mesto musí podľa zákona poskytovať služby pre bezdomovcov. Časopis nie je nijako zákonne stanovený, ale organizácia, ktorá poskytuje služby pre bezdomovcov, môže podľa Opetu prejaviť záujem aj o túto službu. „Väčšinou spolupracujeme s charitami alebo priamo s mestom, či s občianskych združením, ktoré založilo mesto. Vo väčšine miest to funguje,“ dodal Opeta.