TRENČÍN. Do konca septembra trvá hlasovanie, ľudia môže poslať hlas jednému z dvanástich finalistov ankety Strom roka 2011 a podporiť tak jeho ošetrenie. Ako informovala Henrieta Hrinková z agentúry Ekopolis, podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie lipa malolistá z Lipian v okrese Sabinov, pred lipou z Kameničian v okrese Ilava lipou veľkolistou zo Žiliny. Najmenej hlasov má zatiaľ čerešňa mahalebková z Bratislavy a topoľ čierny z Majcichova v okrese Trnava.
Ako skonštatovala Hrinková, zámerom ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Ľudia poslali 91 nominácií z celého Slovenska, porota vybrala dvanástich finalistov.
Najmladšia je storočná čerešňa mahalebková z Bratislavy, ktorá vyrástla na hradnom brale. Medzi najstaršie stromy patrí chránený päťstoročný gaštan jedlý z Častej v okrese Pezinok, ktorý je najväčším gaštanom na Slovensku. Zaujímavá korunou v tvare srdca je lipa malolistá z Kameničian v okrese. Z nášho regiónu súťaží o titul Jarabina oskorušová z Bošácej v novomestskom okrese. Rastie v časti Zabudišová, do súťaže ju prihlásil miestny ovocinár Jozef Struhár.
Obvod kmeňa je 440 centimetrov, vysoký je dvadsať metrov a priemer jeho koruny dosahuje 25 metrov. „Týmito parametrami sa zaraďuje medzi päť najväčších i najstarších oskoruší v strednej Európe. Koruna oskoruše v Bošáci je zrejme najväčšou na Slovensku,“ prezradil Struhár. Strom odolával prírodným pohromám a nemá odlomený žiadny z väčších konárov. Dodnes rodí chutné plody, ktoré sa využívajú ako liek proti zažívacím ťažkostiam.
Ak by ľudia zahlasovali za bošácku oskorušu zvýšili by jej šance získať peniaze na ošetrenie, ktoré podľa Struhára nevyhnutne potrebuje. Hrozí jej totiž rozštiepenie.
Anketu vyhodnotia 20. októbra a výherca dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur. Stromy na druhom a treťom mieste získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia.