TRENČÍN. Škandál okolo predčasne ukončených maturitných skúšok v strednej odbornej škole na Štefánikovej ulici pokračuje. Študenti štúdia jednotlivých predmetov, ktorí podľa predsedníčky maturitnej komisie nesplnili kritéria, aby mohli v máji maturovať, dostali od školy pozvanie na ústne maturity. Začať majú 19. septembra. Podľa oznámenia školy študentom majú maturovať z troch predmetov počas celého týždňa.
Ako povedala riaditeľka Krajskej školskej inšpekcie Anna Pechová, škola v tomto prípade porušuje školský zákon. Podľa jej vysvetlenia, existuje opravný a náhradný termín maturít. „Opravný termín určuje škola, ale môžu ho dostať len študenti denného štúdia, ktorí síce splnili všetky podmienky, aby mohli ísť maturovať, ale dostali nedostatočnú. Uchádzači štúdia jednotlivých predmetov však nemajú opravný termín. Náhradný termín maturít vyhlasuje ministerstvo,“ povedala Pechová.
Správne konanie stále pokračuje
Krajská školská inšpekcia stále trvá na návrhu vyradiť strednú odbornú školu zo siete škôl a školských zariadení pre viaceré pochybenia, ktoré odhalili od začiatku roka pri viacerých kontrolách v škole. Predsedníčka maturitnej komisie zistila, že maturujú aj študenti, ktorí nemajú vykonané všetky predpísané skúšky, a preto maturity zastavila. Návrh na vyradenie zaslala Krajská školská inšpekcia v máji ministerstvu školstva. Hovorkyňa rezortu Miriam Žiaková potvrdila, že stále pokračuje správne konanie voči škole a celý proces ešte nie je uzatvorený. Komplikuje ho aj skutočnosť, že škola podala návrh na súd. „Vyžiadali sme si ďalšiu dokumentáciu, aby sme vedeli, proti komu a v akej veci,“ povedala hovorkyňa. Ako ďalej skonštatovala, po informáciách o plánoch školy so septembrovými maturitami dali podnet školskej inšpekcii, aby preverila postup školy a posúdila, či je to v súlade s predpismi.
Študenti nevedia, na čom sú
Kým úradníci riešia dokumenty a paragrafy, takmer 160 študentov, ktorí mali zmaturovať ešte v máji, stále nevie, na čom vlastne sú. Za rok štúdia zaplatili, ako hovoria, 830 eur. Ide väčšinou o pracujúcich ľudí, ktorí si potrebovali dorobiť maturitu. Prihlásili sa na štúdium jednotlivých predmetov, pri tejto špeciálnej forme štúdia zameranej na samovzdelávanie, nemuseli chodiť pravidelne do školy, robili iba skúšky. V študijnom odbore Škola podnikania ich mali predpísaných 27.
Na otvorenie maturitného týždňa sa chystajú
To, že nezmaturovali v máji, mnohým študentom skomplikovalo situáciu v práci i súkromí. Viacerí mali zaplatené už prijímačky na vysoké školy, či od maturitného vysvedčenia záležalo ich zotrvanie v zamestnaní. Niektorých sme oslovili a napriek pochybnostiam o opodstatnenosti krokov školy sa v pondelok na otvorenie maturitného týždňa chystajú.
„Už som si vzala dovolenku v práci, prekvapilo nás to. Som síce životná optimistka, ale neverím tomu, že maturity budú. Boli by sme radi, keby sme to mali za sebou, ale neverím,“ hovorí Ľubica. Aj Miriam by už najradšej mala maturitné vysvedčenie v rukách. „Nemyslím si, že to tak bude, lebo sme telefonovali na ministerstvo aj inšpekciu a všade nám povedali, že nemajú povolenie, aby mohli skúšky robiť. Ale prídem.“
Riešením pre externistov, ako radí Pechová, by bolo, ak by sa prihlásili na inej škole, súkromnej či štátnej, kde tento odbor vyučujú, do rovnakej formy štúdia a tu by si urobili všetky predpísané skúšky. Pretože len tak môžu byť pripustení k maturite. Najskôr by to ale stihli až na konci tohto školského roka.