V siedmom ročníku spotrebiteľského hlasovania o najobľúbenejšiu domácu biopotravinu súťažia štyri výrobky. Online hlasovanie trvá do konca septembra.
TRENČÍN. Spotrebitelia môžu vyberať bioptravinu od roku 2001. Súťaž organizuje trenčianske Centrum environmentálnych aktivit. Ako hovorí za organizátorov Richard Medal, čoraz viac spotrebiteľov uprednostňuje biopotraviny pre zdravotné i ekologické prínosy.
„Zvlášť obľúbené sú tie domáce, pre výbornú kvalitu a chuť, tradíciu, cenovú dostupnosť či v zmysle spätnej investície do krajiny či regiónu,“ hovorí. Anketou chcú priblížiť najlepšie slovenské biopotraviny širokej spotrebiteľskej verejnosti a aspoň morálne oceniť ich výrobcov.
O titul Biopotravina roka 2011 sa uchádzajú štyri výrobky, bio ovčia bryndza od výrobcu Oľgy Apoleníkovej z Pružiny, ktorá je vyrobená zo stopercentného ovčieho nepasterizovaného mlieka z podhorských oblastí Strážovskej hornatiny, podľa pôvodných receptúr. V takto vyrobenej bryndzi sú zachované všetky zdraviu prospešné mikroorganizmy. Je bohatým zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov, vitamínov B-komplexu a ďalších zdraviu prospešných látok.
Farma Ekotrend Myjava súťaží so špaldovými cestovinami. Špaldová tarhoňa je vyrobená zo slovenskej špaldovej pšenice dopestovanej v myjavskom kraji. Špalda je jednou z najstarších kultúrnych obilnín. Obsahuje viac bielkovín a lepku ako bežná pšenica.
Ovocno-bylinná čajová zmes spoločnosti Agrokarpaty Plavnica je ďalším výrobkom, za ktorý môžu spotrebitelia zahlasovať. Detský čaj podporuje obranyschopnosť organizmu.
Tatranský BIO Encián Camembert z Kežmarku je mäkký zrejúci polotučný bio syr s bielou plesňou na povrchu. Vyrábajú ho z kravského mlieka. Mladý nezrelý syr je kyslejší s málo výraznou vôňou, pre zrelší syr je príznačná jemne hubovo - syrová vôňa a chuť.
Spotrebitelia môžu hlasovať online do 30. septembra. „Výsledky vyhlásime na Trenčianskom BIOjarmoku 7. októbra,“ dodal Medal.
Výrobky do súťaže nominujú výrobcovia, musia byť vyrobené na Slovensku a vyhovovať platnej legislatíve pre ekologickú poľnohospodársku výrobu, mať certifikát biopotraviny. Musia obsahovať minimálne deväťdesiatpercentný podiel surovín slovenského pôvodu, spotrebitelia ich môžu zakúpiť v Slovenskej republike, prípadne niektorom jej regióne, na trh ich uviedli najneskôr do 31.decembra 2010.