Zároveň sú spomienkou na Korzo mladých 2011.
TRENČÍN. Minigaléria fotografií, ktorú sprístupnili 30. augusta na železničnej stanici v Trenčíne, vznikla počas podujatia Korzo mladých 2011.
„Nechal som sa inšpirovať Bratislavou, kde súkromná umelecká škola urobila podobnú galériu,“ povedal autor myšlienky Juraj Hubinský. Na fotografiách ďalšieho dobrovoľníka Trenčianskej nadácie, profesionálneho fotografa Radovana Stoklasu sú obrazy, ktorých originály nájdu ľudia v podchode na Hasičskej ulici a tiež zábery, pripomínajúce atrakcie júnového Korza.
Možno zmenia názor na graffiti
Cestujúci na novú výstavu v podchode reagovali pozitívne. „Všimol som si ich, vyzerá to tu s nimi krajšie, určite,“ povedal Trenčan Miro(19), ktorý sa okolo ponáhľal na vlak do Čiech.
„Celkom pekné, lepšie ako keby to tu bolo len tak popísané sprejermi,“ reagovala mladá rodina z Liptovského Mikuláša. Tereza (21) zo Zvolena si myslí, že takýmto spôsobom sa aspoň ľudia dozvedia viac o tom, čomu sa venuje mládež a kreatívni ľudia. „Možno zmenia názor na to, že graffiti a street art sú niečo zlé,“ povedala.
Dúfajú, že galéria zostane nezničená
Korzo je tradičné podujatie každoročne organizované Trenčianskou nadáciou. Vždy má svoju hlavnú tému, a tak bolo naposledy venované mladým ľuďom. Vo veľkej miere ho pripravili a pomáhali organizovať. Ich bol aj nápad vyčistiť a nanovo vymaľovať podchod po Hasičskou ulicou.
„Writeri a grafiťáci počas Korza pomaľovali celý podchod a tri panely, ktoré sú doteraz na Mierovom námestí,“ povedala správkyňa nadácie Alena Karasová. „Predpokladáme, že galéria takisto vydrží nezničená. Budeme radi, ak ľudia, ktorí prejdú cez tento podchod, si ju všimnú, prečítajú si niečo o Korze. Zároveň je to pozvánka do podchodu na Hasičskej ulici a na Mierové námestie.“
Writerom sa v Trenčíne páčilo
Jurajovi Hubinskému sa podarilo na Korzo pozvať dvanásť mladých umelcov. „Je príjemné, že výstava je na železničnej stanici a môže tak pozvať prichádzajúcich ľudí do mesta. Oslovení účastníci boli veľmi radi, že mali túto možnosť a pristupovali k nej veľmi zodpovedne. Mali sme tiež jedného nepozvaného účastníka, ktorý prispel v podchode klasickým graffitom. Je tam a ľudia môžu na to reagovať.“
Podobné akcie pre writerov sa podľa jeho slov po Slovensku organizujú často. „Tu to bola dvojdňová akcia, ktorá patrila ku Korzu a ďalším sprievodným podujatiam, tým bola výnimočná, o umelcov bolo veľmi dobre postarané. Keď som sa s nimi rozprával, tak to hodnotili veľmi pozitívne,“ doplnil Hubinský.“
Výstava by mala v podchode na železničnej stanici v Trenčíne zostať do novembra tohto roka.