V Dubnici otvorili časť zrekonštruovaného kaštieľa. Nový portál sa niektorým občanom nepáči. Napísali na Pamiatkový úrad SR.
DUBNICA NAD VÁHOM. Občania Dubnice nad Váhom poslali Pamiatkovému úradu SR podnet na posúdenie kvality rekonštrukcie vstupného portálu do Dubnického kaštieľa. „Je to dielo nedokonalé a pôsobí umelo,“ píše sa v liste. K nemu priložili dobovú fotografiu z najnovšieho vydania Dubnickej monografie, na ktorej je vidieť pôvodný stav.
Upozorňujú aj na to, že na fotografii je drevená brána s plastickou klopačkou v podobe levov a s ďalšími figurálnymi kováčskymi prácami. „Nahradili ich podľa svojej vymyslenej predstavy. Ale my si pamätáme tú pôvodnú,“ napísali.
Pôvodný portál ukradli
Realizátorom obnovy kamenných článkov vstupného portálu bol reštaurátor Ernest Vajčovec. V roku 2010 ho vybrala firma Metrostav ako víťazného uchádzača na realizáciu umelecko-remeselných prác. „Všetky časti architektúry portálu sú presne vyhotovené v rozmeroch zamerania z nákresu z roku 1982. Keďže pôvodný kamenný portál vyhotovený začiatkom 18.storočia, bol v minulosti odcudzený a nikto z kompetentných, ale ani z občanov Dubnice nevedel, kde sa nachádza, vyhotovili sme kópiu pôvodného portálu,“ hovorí autor.
Vychádzali pri tom zo zachovaných výskumov Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne, z doplnkového výskumu Zuzany Zvarovej z roku 2009, zo zachovaných historických fotografii a presného zamerania portálu pamiatkarmi v roku 1982.
Počas prác bol podľa neho navyše v spolupráci s heraldikmi a historikmi umenia vykonaný doplnkový výskum, na základe ktorého bola vyhotovená sochárska výzdoba portálu.
Podľa pamiatkarov je všetkov poriadku
Ako informovala Lýdia Kubeková z odboru preskúmavania rozhodnutí o správnom konaní Pamiatkového úradu SR v Bratislave, o vyjadrenie k občianskemu podnetu požiadali Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) v Trenčíne, ktorý vykonával pamiatkový dohľad.
„Podľa stanoviska KPÚ boli práce sledované a sú urobené v poriadku. Ak niekto tvrdí, že vie, ako to vyzeralo, je to ťažké dokázať, ak to nemá zdokumentované,“ povedala Kubeková. Na vyrobenie presnej kópie je podľa nej potrebné podrobné zameranie. Pamiatkový dohľad nad prácami mala Mária Ružôňová z KPÚ.
„Čo sa týka brány, hľadali sme analógie starých brán, kde sa dalo, volili sme jednoduchšiu a myslím si, že jej nie je čo vyčítať,“ povedala. Podľa jej slov mohli občania so starou fotografiou prísť včaššie.
„Keď sa tam robil pamiatkový výskum a desať mesiacov sa realizovala obnova tejto časti kaštieľa, nenašli sa ľudia, ktorí by prišli a povedali, tu mám starú fotografiu. Bola som pri reštaurátorovi, keď sa pýtal Dubničanov, ktorí chodili okolo, či nemajú nejaké staré zábery.“
Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne obnovu kaštieľa zhodnotil pozitívne, hoci bola realizovaná len na severovýchodnom krídle, ktoré mesto obnovovalo už v 80. – 90. rokoch 20. storočia, a realizačná firma doteraz nemala skúsenosti s obnovou historických objektov.
Kaštieľ slávnostne otvorili v piatok 26. augusta. Mesto na rekoštrukciu jeho časti získalo prostriedky z eurofondov vo výške 2,49 milióna eur. Na financovaní prác sa podieľalo päťpercentnou spoluúčasťou. V jeho priestoroch bude sídliť Dubnické múzeum, ktoré bude spravovať galériu na druhom poschodí a mestské informačné centrum.
Autor: mis, vž