UHROVEC. Začali, ako sa to už tradične stáva, ukážkami z bojov druhej svetovej vojny, ktoré pripravili členovia Klubu vojenskej histórie Dukliansky priesmyk z Trenčína. Po nich si účastníci spomienkovej akcie, delegácie poslancov NR SR, veľvyslanectiev pôsobiacich na Slovensku z Českej republiky, Bieloruska, Ruskej federácie a USA, položením vencov uctili obete hrdinského zápasu, ktorý náš národ zaradil medzi víťazné štáty medzinárodnej koalície nad krutým fašizmom.
Nechýbali ani delegácie krajskej a obecných samospráv, ešte žijúcich priamych účastníkov protifašistického odboja, členov SZPB, občianskych združení, strán a občania z blízkeho i širšieho okolia.
Prítomným sa prihovoril aj priamy účastník boja proti fašizmu Pavol Liška. „V povstaní slovenský národ odmietol protidemokratické výčiny a názory ľudáckeho režimu, pretože nemal nikdy nič spoločné so spojenectvom s hitlerovským Nemeckom... a takto manifestačne zmyl zo seba biľag prisluhujúceho nemeckému fašizmu. Bol to heroický boj proti skúsenej, po zuby ozbrojenej nemeckej armáde a prinášal značné obete. Nezabúdajme nikdy na tú dobu... aj keď niektoré skupiny sa dnes snažia rehabilitovať to, čo bolo fašistické a najmä predstaviteľov fašizmu na Slovensku, alebo glorifikovať Hlinkovu gardu, verného pomocníka, a spojenca nemeckého wehrmachtu až do poslednej chvíle po potlačení SNP do hôr, keď sa jej pohotovostné oddiely zúčastňovali trestných výprav proti príslušníkom vlastného národa. Odsudzujme preto tieto pokusy a chráňme pred nimi najmä našu mládež,“ povedal Liška.
Medzi hosťami osláv boli aj účastníci 40. ročníka Štafetového behu vďaky, mieru a svornosti. „Práve tu, na Jankovom vŕšku sme zakončili časť niekoľkokilometrového výbehu vytrvalostných bežcov, ktorý je súčasťou tradície Behu vďaky z Kalinova do Banskej Bystrice. Tento ročník organizujeme tak, aby sme mohli osloviť ľudí od starobylého Devína cez Bratislavu, Nitru, Topoľčany a Bánovce nad Bebravou. Zajtra pokračujeme z Prievidze cez Handlovú a Zvolen do Banskej Bystrice,“ vysvetlil zámery organizátorov zakladateľ a vedúci podujatia Milan Sidor z Prešova.
Súčasťou osláv bol aj kultúrny program, v ktorom vystúpila tanečná skupina Banda, country skupina Dostavník, folklórna skupina Drieňovec a Mirka Klimentová. V nedeľu 28. augusta spomienku obetiam SNP venovali aj účastníci pietneho aktu na vrchu Roh pri Starej Turej.