TRENČÍN. Na nesúlad zámeru investora s terajším územným plánom poukazovali už v minulosti občianski aktivisti združení v iniciatíve Trenčianske fórum.
Podľa jej člena Norberta Brázdu je lokalita, kde chce investor postaviť byty, hotely, obchody, podľa územného plánu definovaná ako biznis zóna, určená na komerčné a administratívne stavby ako banky, či kancelárie. „Bývanie je tam ako doplnková funkcia, ale v prípade počtu sedemsto bytov nejde o doplnkovú, ale primárnu funkciu. Ak úrad povolí stavbu inej funkcie ako predpisuje územný plán, tak je to nezákonné a neprípustné“ konštatuje Brázda.
Prokuratúra potvrdila názor iniciatívy
Na tento rozpor upozornili aj súčasné vedenie pri diskusiách o projekte. „Mesto to bagatelizovalo, že je to len vec názoru. Prokuratúra po preskúmaní územného rozhodnutia potvrdila právny názor iniciatívy Trenčianske fórum, ktorá rozhodnutie považuje pre nesúlad s územným plánom za nezákonné,“ povedal.
Ako informoval hovorca mesta Richard Nemec, mesto ako príslušný stavebný úrad opakovane preskúma žiadosť navrhovateľa o vydanie rozhodnutia o umiestnení stavby a v zmysle protestu prokurátora a zákona nahradí zrušené rozhodnutie rozhodnutím zodpovedajúcim zákonu.
Zmenu v pláne musia schváliť poslanci
Brázda pripomína, že bez schválenia nového územného plánu alebo bez zmeny funkcie územia v terajšom nie je žiadna šanca, aby bolo vydané nové územné rozhodnutie zákonným spôsobom.
Mesto nový územný plán, s novým určením funkčnosti tejto lokality pripravuje už niekoľko rokov. Môže ešte navrhnúť funkčnú zmenu v terajšom územnom pláne, ktorú by však museli schváliť poslanci.
Tí ale už trikrát odmietli účasť mesta na projekte Idea Grande a neschválili zmluvu mesta s investorom. Podľa nej by mesto prenajalo alebo odkúpilo 225 bytov pre investorov v priemyselnom parku a časť na sociálne bývanie. Proti bol najmä najväčší poslanecký klub strany Smer-SD. Jeho poslanci to zdôvodňovali tým, že návrh nákupu nájomných bytov prišiel v dobe, keď mesto je v zlej finančnej situácii, a hrozí mu ozdravný režim, a tak nevideli priestor na finančné zapojenie sa mesta do projektu. Naviac ho vnímajú ako rýdzo osobnú iniciatívu primátora Richarda Rybníčka. Ten na odmietanie projektu zastupiteľstvom reagoval odvolaním viceprimátora Milana Kováčika (Smer-SD).
Pochybení bolo viac
Na nutnosť zosúladiť zámer investora s územným plánom mesta upozorňovalo aj Ministerstvo životného prostredia, projekt bol v rozpore aj s územným plánom kraja, ktorý tu rátal s nákladným riečnym prístavom. Ten v plánoch napokon „presťahovali“ do Trenčianskej Teplej.
Napadnuté rozhodnutie prokurátora nie je jediným problematickým, ktoré stavebný úrad vydal, a prokuratúra už v minulosti upozornila na niektoré pochybenia. Podľa aktivistov však existuje dôvodnépodozrenie, že Mesto Trenčín v minulosti vydalo väčšie množstvo podobne nezákonných územných rozhodnutí.