Cena mestských bytov, ktorá vzišla z elektronickej aukcie, je nízka. Ich predaj musia ešte odobriť poslanci. Mesto im chce odporučiť, aby predaj za vysúťažených podmienok neschválili a vyhlási novú súťaž.
TRENČÍN. V elektronickej aukcii dražilo mesto voľné byty s regulovaným nájomným, aj tie, ktoré doteraz užívali pracovníci Trenčianskej univerzity. Prišlo 62 ponúk, dražilo ich sedemnásť záujemcov, viacerí s prepojením na realitný trh. Vydražili devätnásť bytov, od jedno- po trojizbové, pričom priemerná cena bola 23-tisíc eur. Záujemcom sa podarilo vydražiť aj trojizbové byty za cenu okolo 20- až 30-tisíc eur. Nedražili sa byty, na ktorú prišla len jedna ponuka.
Výsledok aukcie, ktorá prebiehala od 5. do 8. augusta, sa však nepozdáva ani občanom ani vedeniu mesta. „Vysúťažené sumy sú nízke a nevýhodné pre mesto,“ konštatuje hovorca mesta Richard Nemec. Primátor Richard Rybníček odporúča poslancom, aby na zasadnutí zastupiteľstva 31. augusta predaje týchto bytov neodsúhlasili. Poslanec Martin Barčák (nezávislý) predpokladá, že zastupiteľstvo neschváli predaj, ktorý bude v netrhovej cene. „Mali by sme sa zapodievať myšlienkou, či vôbec chceme byty predávať, do akej miery ich potrebujeme,“ povedal. „Mesto by si malo ponechať nejaké byty v režime prenájmu, sú menšie mestá, ktoré majú viac bytov,“ myslí si ďalší poslanec Ján Babič (nezávislý).
Mesto byty predávalo dvojkolovo, najskôr museli záujemcovia zaslať ponuky, potom nastala samotná aukcia, ktorej sa už mohli zúčastniť iba prihlásení záujemcovia. Trvala tri dni. Viacerí občania namietali, že o aukcii mesto neinformovalo dostatočne.
„Oznam o vyhlásení súťaže bol zverejnený v regionálnej tlači, na internetovej stránke mesta v sekcii Predaj a prenájom majetku a na úradnej tabuli 11. júla. Súťažné podmienky boli zverejnené na úradnej tabuli aj webovej stránke v dňoch 8. až 25. júla. Každý iný názor je subjektívny,“ hovorí Nemec.
Podľa Norberta Brázdu však oznam okrem okrem sekcie predaj majetku nebol ani na elektronickej úradnej tabuli a neprišla mu notifikácia z aukčného systému, kde je zaregistrovaný, pričom o iných aukciách ich dostáva.
„Myslím si, že aukcia dopadla tak aj preto, lebo takmer nikto o nej nevedel. Dobrý hospodár by mal zabezpečiť čo najširšiu informovanosť, aby o tom vedelo čo najviac ľudí. Ten výnos by bol vyšší o stotisíce eur.“
Počas aukcie boli technické problémy so systémom, na čo upozornili občania v diskusii k aukcii. Problém so serverom priznáva aj Nemec.
„Začiatok aukcie sa preto posunul o jeden deň. Celý systém elektronických aukcií je nový, a tak je možné, že sa tam vychytávajú muchy,“ obhajuje hovorca prácu trenčianskej firmy NBdesigns, ktorej mesto zadalo priamo zákazku na dodávku aukčného systému pre mesto za 17-tisíc eur. Mesto je ich prvým klientom a softvér e-aukcií je jej novým produktom.„Nečudujem sa, lebo to prevádzkuje firma bez skúseností s týmto typom služby. Problémy s udržaním systému v riadnej prevádzke sa objavili aj v minulosti a stále pretrvávajú.
Myslím, že pri zadávaní zákazky sa mesto malo obrátiť na konkurenciu, ktorá bola o polovicu lacnejšia a má dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti,“ konštatuje Brázda. Stránka mala problémy aj minulý týždeň, pri snahe e prihlásenie ostávala prázdna.