TRENČÍN. Podpora miestnych a tradičných aktivít v krajine Bielych Karpát je jedným z cieľov udeľovania regionálnej ochrannej známky Tradície Bielych Karpát. Na moravskej strane pohoria známku začalo udeľovať rovnomenné občianske združenie. V roku 2006 sa k nemu na Slovensku pridalo Centrum environmentálnych aktivít (CEA). V nasledujúcom roku už udelili osem ochranných známok aj na slovenskej strane. Získal ich napríklad výrobca celozrnných cestovín a múk na Myjave, predajňa s tradičnými remeselnými výrobkami v Trenčíne, originálny hudobník z Myjavských kopaníc, tkáčka zo Starej Turej alebo včelárska firma z Hornej Súče.
Ako hovorí Richard Medal z CEA, vznikla prvá cezhraničná ochranná známka, aká nemá v strednej Európe obdobu. Má spoločné logo a rovnako prísne kritériá na udeľovanie na oboch stranách pohoria. O jej udelenie sa môžu uchádzať výrobcovia, poskytovatelia služieb, poľnohospodári, remeselníci, ľudoví umelci a kultúrne súbory, ktoré svoju činnosť prevádzkujú na území Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty alebo v bezprostrednej blízkosti jej hraníc.
„Krajina Bielych Karpát je veľmi cenná, storočia v nej žije človek v perfektnej spolupráci s prírodou, preto sme nešťastní, že sa táto krajina vyľudňuje. Známku chápeme ako jednu z aktivít na udržanie života v nej,“ hovorí Medal. „Známkou sa snažíme prispieť k zviditeľneniu produktov a práce ľudí, podporiť ich sebavedomie, že to, čo robia, robia dobre.“
Certifikovanú známku udeľujú zdarma. Výrobca dostane nálepky, ktorými môže označovať svoje výrobky a certifikát, ktorým si môže označiť svoju prevádzku. Zákazníkom známka poskytuje záruku kvalitných a originálnych výrobkov, zlepšuje orientáciu v regióne a informovanosť o jeho zaujímavostiach. Navyše CEA urobí produktom reklamnú kampaň. „Vydáme katalóg certifikovaných výrobkov, ktoré budeme prezentovať na všetkých podujatiach súvisiacich s miestnym rozvojom alebo cestovným ruchom.“ Potrebné financie získali z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Požiadať o známku je možné prostredníctvom webstránky tradiciebk.sk, kde je nutné vyplniť žiadosť. Záujemcovia by to mali stihnúť do konca augusta. „V prvej polovici septembra bude zasadať komisia zložená z odborníkov v príslušných oblastiach a na začiatku októbra budú vyhlásení nositelia ochrannej známky,“ povedal Medal. Jej platnosť je dva roky, pričom sa po ich uplynutí môže obnoviť.