Farský chrám je vo finálovej fáze obnovy. S prácami na generálnej obnove začali pred štyrmi rokmi.
TRENČÍN. Hoci je Farský kostol v Trenčíne kultúrnou pamiatkou, na jeho obnovu sa nepodarilo získať podporu ani z ministerstva kultúry ani z fondov a grantov. Ako povedal dekan trenčianskej farnosti Milan Kupčík, z ministerstva nedostali ani euro, na opravy prispeli veriaci a sponzori. S prácami na generálnej obnove začali pred štyrmi rokmi. Múry trpeli vlhkosťou, strecha bola zlá a do kostola tieklo. Podľa farára už bol najvyšší čas niečo pre tento architektonický skvost urobiť.
Po odkanalizovaní okolia kostola opravili strechu, vynovili vonkajšiu fasádu. Minulý rok vymaľovali svätyňu a vynovili jej interiér. „Pri rekonštrukcii sme uložili pod oltár aj relikvie sv. Andreja – Svorada a Beňadika, patrónov Skalky a Nitrianskej diecézy.“ Od apríla tohto roku pokračujú práce na obnove maľby. Ide podľa jeho slov už o jednu z finálových etáp obnovy. „Ešte zostáva zreštaurovať kaplnku Ilešháziovcov v ľavej bočnej lodi chrámu a potom bude treba opraviť aj organ, ktorý je v zlom stave,“ povedal o ďalšom postupe. Všetko by chceli mať hotové v budúcom roku.
Farský kostol Narodenia Panny Márie patrí medzi najhodnotnejšie sakrálne objekty v Trenčíne. Spolu s karnerom, mestskou farou a bývalou zbrojnicou patrí do komplexu Mariánskeho vŕšku „Marienburg“, ktorý ako súčasť mestského opevnenia chránil prístupovú cestu na Trenčiansky hrad. Pôvodne gotický kostol z roku 1324 v roku 1560 renesančne prestavali a v roku 1698 zbarokizovali. Nachádza sa v ňom vzácna pohrebná kaplnka Ilešháziovcov z roku 1648.