NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Už po šiestykrát sa koná rezbárske sympózium na Námestí slobody. Počas dvoch týždňov vytvoria Ferdinand Bolebruch, Miroslav Hochman, Štefan Matejík a bratia Ernest a Štefan Slabí štyri nové dvojmetrové drevené sochy vážiace každá okolo štyristo kilogramov.
Do betlehemu pribudnú dve ženy a dvaja muži
Námety na nové postavy v betleheme sa hľadajú čoraz ťažšie. „Pribudne žena v starej halinke, pastier, modliaca sa žena a nočný strážnik s kópiou. Záleží však aj na dreve, či postavy vyjdú tak, ako si to predstavujeme. Ak sa objaví kaz, treba meniť napríklad polohu rúk,“ povedal zakladateľ sympózia Ferdinand Bolebruch (68). Rezbárski majstri v tomto roku vsadili na lipové drevo, ktoré na novomestské námestie pozvážali z celého kraja. Jeden kmeň je z Modrovky, druhý z moravsko-slovenského pomedzia a ďalšie sú z myjavských kopaníc i Kykule. „Pred vznikom gigantickej postavy si najskôr urobím model v mierke 1:10. Potom sa bez problémov dohodneme, kto čo vytvorí,“ hovorí Bolebruch.
Klince v lipovom dreve naháňajú strach
Zohnať kvalitné drevo na vyrezávanie je každým rokom obtiažnejšie. „Lipa je chránená a najväčším problémom sú obrovské klince a kuté špenáre natlčené v lipových kmeňoch. Je to najmä v lipách dovezených z dedín a kopaníc,“ upozorňuje Bolebruch. V kmeňoch tento rok našli klince „dvestovky“ i „dvestopäťdesiatky“, tie sú najmä pri hrubej práci s motorovou pílou veľmi nebezpečné. Okrem toho, že môžu spôsobiť úraz, ničia reťaze píl, ktoré nie sú lacnou záležitosťou. Pri zháňaní vhodných kmeňov je výhodou rezbárov ich popularita v našom regióne. „Počas zimy mám aj päťdesiat telefonátov s ponukou líp. Potrebujem lipy s hrúbkou 60 až 80 centimetrov. Také v lese nenarastú, iba na voľnom priestranstve,“ prezradil Bolebruch.
Pri rezbárskych prácach polovicu z dreva tvorí odpad
Väčší odpad rezbári ďalej využijú a Bolebruch z nich v zime vyrezáva malé fašiangové i betlehemovské postavičky. V tomto roku vyrezal podľa fotografií zo svadby svojich rodičov postavy svadobčanov a muzikantov na hostine.
Rezbár Hochman si odrezal časť prsta
Novomešťan Miroslav Hochman (72) nechýbal ani na jednom zo sympózii. V tomto roku vyrezáva postavu pastiera s palicou. Napriek namáhavej práci nikdy nestratil motiváciu pokračovať v každoročne sa rozširujúcom betleheme. „Dá to zabrať. Udržiava ma to fyzicky, je to veľmi dobrý telocvik,“ usmial sa Hochman, ktorý rezbárči už tridsaťjeden rokov. Práca ho fascinuje premenou kmeňa na trojrozmernú postavu či zvieratko. Neodrádzajú ho ani úrazy, ktoré v tomto remesle nie sú ničím výnimočným. Na ľavom prostredníku si v minulosti pri vyrezávaní šindľov na betlehemovskú maštaľ odrezal kus bruška. „Po zásahu ostrým nožom bruško z prsta odletelo preč. Nemalo šancu, ale to sa všetko zahojí,“ dodal.