SLAVNICA. Šampionátu, ktorému prialo počasie, sa zúčastnilo 56 pilotov zo štrnástich krajín, bohužiaľ, pre pracovné zaneprázdnenie a zdravotné problémy chýbali slovenskí piloti.
Bronzová rozlúčka
Prvou disciplínou bola povinná zostava, na ktorej dokonalé zvládnutie mali pretekári čas od začiatku roka. S tesným náskokom získal zlato Francúz De la Brechete pred úradujúcim majstrom sveta, krajanom Vignesom. Bronz získal Čech Marek Hyka s minimálnym rozdielom pred štvrtým Rusom. Tridsaťdeväťročný pilot z Aeroklubu Kralupy nad Vltavou, lieta už od roku 1989. K lietaniu ho dotiahol otec, pilot. „Začínal som na rogale, na čo mám krásne spomienky, nasledovali vetrone. Na rozdiel od motokár, kde sa môže stať človek šampión už v pätnástich, v lietaní dozrieva neskôr, lebo lietať sa môže až od sedemnástich rokov. Napriek veku patrím medzi mladých akrobatov, pretože skúsenosti prichádzajú až časom.
Akrobacia sa nedá trénovať denne viac hodín, kvôli preťaženiu e to únavné a trénujem hodinku tri, štyrikrát týždenne. Dôležitá je orientácia, ale to sa dá zvládnuť. Keď som letel prvýkrát s inštruktorom a otočil lietadlo, nemal som predstavu, kde som. Teraz to je v pohode, pri pretekoch sledujem, polohu rozhodcov, mám nejaký orientačný bod, ktorého sa držím,“ hovorí sympatický Čech, ktorý má už titul majstra sveta.
„Vlani v Poľsku som vyhral tajnú zostavu, čo je môj najväčší úspech. Na minulých ME som bol druhý v kvalifikačnej zostave a mám bronz zo súťaže družstiev. Z českého šampionátu Advanced mám striebro a dva bronzy, v Unlimited striebro. V kategórii Advanced po Slavnici končím, budem lietať náročnejšiu Unlimited, kde ma o dva týždne čaká svetový šampionát v Taliansku. Kategória je náročnejšia na obtiažnosť figúr. Letecká obdoba Formule 1 – Red Bull Race, je krásna, ale náročnosťou na akrobatické lietanie nemá,“ tvrdí Marek, ktorý súťažne lieta od roku 2003.
Okrem bronzu skončil v tajnej zostave piaty a nebyť pokazenej voľnej zostavy, mohol skončil celkovo lepšie než na osemnástej priečke. V družstvách s kolegami obsadil desiate miesto.
Francúzske manévre
Vo voľnej zostave triumfoval Francúz Vignes pred krajanom Fickom a Rusom Barabanovom. Tajné zostavy sú nielen podľa organizátorov, ale aj pilotov, najrozhodujúcejšou časťou pretekov. Zvládnuť predpísané figúry, na ktorých naštudovanie má každý iba osem hodín, nedokáže bez chyby zvládnuť každý. V tejto disciplíne s veľkým náskokom vyhral dvakrát ďalší Francúz Fick pred svojimi krajanmi, ktorí už mali po jednom zlate a rovnaké poradie bolo aj po zrátaní bodov zo všetkých disciplín. Francúzi suverénne vyhrali aj súťaž družstiev s tisícbodovým odstupom pred Rusmi a ešte výraznejšie zaostala Ukrajina.
Ženy v oblakoch
Medzi pretekármi sa nestratili ani dve zástupkyne nežného pohlavia. Tamara Dovgalenková z Ukrajiny skončila na celkovom 17. mieste o stupienok pred Čechom Hykom a prispela k bronzu družstva. Vo voľne zostave si vylietala vynikajúcu šiestu pozíciu. Rumunka Olteanová obsadila celkové 40. miesto a jej najväčším úspechom bolo 24. miesto v individuálnej zostave.
Neuveriteľný návrat
Angličan John Askew lietal pravidelne lokálne a národné šampionáty vo Veľkej Británii, kde získal medaily všetkých druhov. „V 1994 pri jazdeckých pretekoch došlo k nehode, keď na mňa spadol kôň. Došlo k vážnemu poškodeniu chrbtice a ostal som na vozíku. Nevzdal som sa, lietania som sa nechcel vzdať. Podarilo sa a som späť,“ prezradil anglický pilot, pre ktorého boli slavnické majstrovstvá Európy prvou veľkou medzinárodnou súťažou a skončil na 34. mieste.. John má špeciálne upravené lietadlo, pretože má nohy zafixované a nepoužíva ich. Ľavou rukou ovláda kormidlo a smerovku, pravou krídelká a výškovku. Plyn pridáva pomocou tlačidla. Aby mohol lietať, upravené lietadlo muselo mať certifikát, čo nebolo jednoduché.
Výsledky
Povinný program: 1. De la Breteche (Fr.) – 2305,09, 2. Vignes (Fr.) – 2303,03, 3. Hyka (Čes.) – 2297,33.
Voľná zostava: 1. Vignes – 2759,18, 2. Fick (Fr.) – 2723,47, 3. Barabanov (Rus.) – 2691,23.
Tajná zostava I: 1. Fick - 2712,48, 2. De la Breteche – 2699,29, 3. Vignes – 2692,85.
Tajná zostava II.: 1. Fick - 2796,34, 2. Vignes – 2739,22, 3. De la Breteche – 2705,94.
Celkové poradie: 1. Fick – 8232,39, 2. Vignes – 8191,09, 3. De la Breteche – 8095,53.
Družstvá: 1. Francúzsko (Fick, Dela Breteche, Vignes) – 24 519,01, 2. Rusko (Berkutov, Barabanov, Kotelnikov) – 23 538,76, 3. Ukrajina (Dogalenková, Černov, Tarasevič) – 21 922,76.telo clanku
(JŠ)