TRENČÍN. Na nebezpečnosť priechodu pre chodcov upozorňujú mesto občania už od roku 2004. „Presúva sa tadiaľ veľké množstvo ľudí, najmä detí do školy,“ hovorí Richard Medal. Priechod sa nachádza za autobusovou zastávkou. „Hrozí tam nebezpečenstvo, že človek vybehne spoza stojaceho autobusu. Navyše autá, jazdiace v smere od nemocnice von z Trenčína, keď vidia na konci ulice na semafore oranžovú, dupnú na plyn a doslova preletia, aby stihli zelenú.“
Číha na ňom smrť
Takto prišla o život aj 75-ročná pani. Smrteľná dopravná nehoda sa stala 20. mája tohto roku. Podľa policajného záznamu bol jasným vinníkom vodič osobného auta, ktorý jazdil neprimerane rýchlo. Manželia Medalovci sa vtedy obrátili na poslancov mestskej časti Stred s prosbou o interpeláciu na zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Vo svojom liste navrhli aj niekoľko riešení. Aby sa priechod nasvietil, alebo zvýšil do úrovne chodníka, alebo aby sa aspoň vodorovné dopravné značenie zvýraznilo červenou farbou. Upozornili aj na to, že zvislé značenie prekrývajú konáre zo stromu, a nie je ho teda vidieť. Takmer neviditeľné bolo v čase nehody aj vodorovné dopravné značenie.
Konáre odrezali, priechod namaľovali
Mesto ako vlastník komunikácie dalo „zebru“ prestriekať a odstránilo aj konáre stromu, ktoré značku, upozorňujúcu na priechod zakrývali. Ako povedal hovorca Richard Nemec, mesto realizovalo iba opatrenia, ktoré boli prijaté Dopravným inšpektorátom Policajného zboru SR (PZ SR). „Ďalšie opatrenia navrhované z radov poslancov alebo občanov je možné vykonať až vtedy, keď sú spracované odborným referátom – cestným správnym orgánom, schválené Dopravným inšpektorátom PZ SR.“ Podľa jeho vyjadrenia ak teda občania alebo poslanci žiadajú o nejakú zmenu, neznamená to, že bude aj vykonaná. Jediný spôsobilý o zmenách rozhodovať je dopravný inšpektorát, nie mesto.
Ľudia spokojní nie sú
Manželia Medalovci ako iniciátori riešenia však so súčasnou situáciou nie sú vôbec spokojní. „To, že je nanovo namaľovaný priechod, to by mala byť samozrejmosť. V celom meste dlhodobo kritizujeme nástrek priechodov. Zebru vidieť pár mesiacov, ale pred zimou a najmä po nej sú všetky priechody ako vygumované,“ hovorí Medal. Upozorňuje, že je to v rozpore s legislatívou.
„Norma jednoznačne udáva, že priechod musí byť vidieť minimálne na 85 percent. To nespĺňa počas väčšiny roka väčšina priechodov v Trenčíne.“ Mesto by podľa neho malo aspoň raz za niekoľko rokov investovať do špeciálneho nástreku, ktorý vydrží. „Bola by to investícia, ktorá sa mestu vráti, bez ohľadu na zvýšenie bezpečnosti tej cesty.“
Kameňom úrazu sú peniaze
Trenčín peniaze na takéto investovanie nemá. V odpovedi útvaru interných služieb jeho vedúci Benjamín Lisáček manželom Medalovcom píše, že v súčasnej zlej finančnej situácii mesta zostali peniaze iba na základný nástrek.
Osvetlenie daného priechodu osvetľovacou značkou majú podľa neho v pláne na budúci rok. Richard Medal si myslí, že priechodu, ktorý je na hlavnej trase príchodu detí do školy, by sa mala venovať špeciálna pozornosť. „Mal by byť vybavený extra bezpečnostnými prvkami, ale tento priechod ako keby bol začarovaný. Dlhodobo sa mu nikto nevenuje. Keby tam aspoň ráno stál policajt, možno by pomohol svojou autoritou. Za celé tie roky, ak tam bol mestský policajt päť dní za sebou, je to veľa.“