TRENČÍN. Alkohol a fajčenie sú dva z mnohých problémov, s ktorými bojujú aj v Centre sociálnych služieb Ave v Dubnici nad Váhom. Ako povedala jeho riaditeľka Anna Kancirová, nie je to na dennom poriadku, ale stačí alkoholový výstup klienta raz za mesiac a spolubývajúci sú vystresovaní natoľko, že majú psychickú nepohodu dlhšiu dobu.
Jeden za všetkých
Alkoholom potúžený klient najčastejšie ostatným nadáva, vyvolá konflikt, nevkusne sa vyjadruje a správa k spolubývajúcim i k personálu. Stáva sa, že slovná agresivita prejde aj do fyzickej. Upozornenia na problematické správanie nepomáhajú. Pokračuje útokom alebo vyhrážaním.
„Keď to niektorý preženie do veľmi veľkej miery, znečistí sa zvratkami, stolicou, močom a podobne, je navyše ešte potrebné ho obriadiť, poumývať a vyčistiť izbu. Zdravotnícki pracovníci namiesto toho, aby sa venovali rovnomerne všetkým klientom, musia sa sústrediť na jedného problematického,“ opisuje situáciu riaditeľka.
Neriešiteľný problém
Pracovníci zariadenia nemôžu zakázať klientom pitie alkoholu. „Máme interný predpis, na základe ktorého im môžeme vyúčtovať ako nadštandardnú službu, keď je ho potrebné umyť a poupratovať po ňom v dôsledku toho, že konzumoval alkohol.“
Ak klient nemá dostačujúci dôchodok, sumu evidujú ako pohľadávku, ktorá sa buď vymôže alebo je súčasťou dedičského konania. Môže sa stať, že v rámci dedičského konania nie je žiadny majetok, pohľadávka je nedobytná.
Sankcie za nedodržiavanie domáceho poriadku v tomto prípade nie sú východiskom. Pracovníci zariadenia nemajú právo obmedziť vychádzky, či kontrolovať im nákup, s ktorým prichádzajú do zariadenia. Ani zriaďovateľ sociálnych zariadení v kraji o zavedení takejto možnosti do všeobecne záväzného nariadenia zatiaľ neuvažoval. „Ide o slobodných občanov a takýmto prehliadkam ich nemôžeme podrobiť,“ povedala hovorkyňa úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová.
Každému rovnakým dielom
Ak má človek vystavený posudok o odkázanosti na sociálnu službu, má nárok na poskytovanie sociálnych služieb. „Nemôžeme ho odmietnuť, ani služby diferencovať podľa nášho uváženia, že ten si to zaslúži a ten nie. Raz má na to právo, tak služby musí dostať v rovnakom štandarde,“ hovorí Kancirová.
Asociál, ktorý sa celý život správal nezodpovedne, nepracoval, robil problémy rodine a prepil celý majetok, dostane presne toľko, ako ten, ktorý celý život pracoval a staval sa ku svojmu životu zodpovedne. Riaditeľka to považuje za nespravodlivé.
Neuprace posteľ, kým nedostane cigaretu
Sankcie nepomáhajú ani v prípade porušenia zákazu fajčenia v zariadení. Ako hovorí pracovníčka CSS AVE Iveta Kollmanová, za cigaretu sa u nich dá koleno vŕtať. „Niektorí klienti nie sú ochotní spraviť nič, ani postlať si posteľ, umyť si šálku po sebe od kávy, kým sa nedostanú k cigarete. Drzo si zapália aj pred sestričkou so slovami, aj tak mi nemôžete nič urobiť.“
Napriek tomu, že majú miesto vyhradené na fajčenie, zapália si na izbe. Ak by spôsobili svojím počínaním požiar, malo by to tragické následky. „V noci sú tu len dve sestričky na sedemdesiat ľudí. Z nich možno polovička je imobilná alebo málo mobilná, čiže by museli mať pri evakuácii pomoc. Hrozí veľké riziko, že by prišli o život, pretože personál by to nezvládol,“ hovorí Kollmanová. U nepolepšiteľných však ani hrozba, že uhoria, nepomáha.
Do útulku neposlali zatiaľ nikoho
Ako potvrdila hovorkyňa TSK Vlasta Henčelová, neprispôsobiví klienti sa vyskytujú takmer vo všetkých zariadeniach. Pri riešení ich priestupkov postupujú individuálne podľa ich závažnosti a frekvencie. „Každé zariadenie má svoj domáci poriadok. Ak ho klient porušuje, postih môže byť od napomenutia až po ukončenie zmluvy o poskytovaní sociálnych služieb v našom zariadení. Môžeme zvažovať, že mu poskytneme iný druh sociálnej služby v útulku, kde budú jeho základné potreby uspokojené,“ povedala Henčelová. Doteraz však k takémuto prípadu ešte nepristúpili.