TRENČÍN. Na jeho príprave už niekoľko mesiacov pracuje Ministerstvo životného prostredia v spolupráci s odborníkmi, podnikateľskou sférou, územnou samosprávou a širokou verejnosťou. Zákon o odpadoch bude riešiť aj nelegálne skládky, ktoré sú hrozbou pre životné prostredie.
Menej na skládky
Počet nelegálnych skládok sa na Slovensku odhaduje na šesťtisíc s uloženým množstvom cca 150-tisíc ton odpadu rôzneho druhu. „Systém zhodnocovania, recyklácie a kompostovania je potrebné v novom zákone nastaviť tak, aby sa čo najmenej odpadu ukladalo na skládky,“ upozornil József Nagy, šéf rezortu životného prostredia.
„Bude nevyhnutné vypracovať koncepčný program vzdelávania ľudí, zaviesť tvrdšie postihy pre tých, ktorí ukladaním odpadu do voľnej prírody poškodzujú životné prostredie, taktiež bude potrebná aj väčšia kontrola samospráv - napríklad využívaním fotopascí, ktoré už majú svoje uplatnenie v poľovníctve,“ dodal.
Znečisťovanie prírody
Tisíce nelegálnych skládok, predovšetkým s komunálnym odpadom, resp. odpadom z domácností, je rozmiestnených na celom Slovensku popri cestách, brehoch riek, jazier a potokoch. Množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu neustále narastá. Je to spôsobené najmä životným štýlom, náročnejším na tvorbu odpadov. Podľa Eurostatu sa na Slovensku v roku 2009 vyprodukovalo 311 kilogramov komunálneho odpadu na obyvateľa.
„Musíme sa konečne začať správať k životnému prostrediu ohľaduplnejšie. Problém divokých skládok nie je vecou novou. Nájsť pôvodcu nelegálne uloženého odpadu nachádzajúceho sa vo voľnej prírode je veľmi ťažké, ak nie nemožné. Preto je nevyhnutné zmeniť systém a určiť zodpovednosť za takto uložený odpad,“ povedal minister Nagy.
Starostovia a primátori sa mohli v dotazníku, ktorý pripravilo ministerstvo vyjadriť sa k úrovni separácie, počtu separovaných zložiek, pokrytiu zbernými dvormi a funkčnosti celého procesu. Získané informácie využije ministerstvo aj pri tvorbe zákona o odpadoch. Zákon o odpadoch by mal byť hotový v októbri tohto roku.
Autor: nsp