Výstavu výtvarníkov a fotografov z obidvoch strán hranice otvorili 3. augusta v trenčianskom Art Centre Synagóga. Družobná výstava sa koná už dvadsiatyšiestykrát, v Trenčíne zostane do 21. augusta.
TRENČÍN. Výstava sa koná každoročne v Trenčíne i v Uherskom Hradišti, tam ju sprístupnia 8. septembra. V trenčianskej synagóge vystavuje svoje diela šestnásť moravských autorov a dvadsaťpäť výtvarníkov a fotografov z Trenčína a okolia.
Tradiční vystavovatelia aj nováčikovia
Ako povedala Jana Masárová z Trenčianskeho osvetového strediska, na spoločnej výstave sa prezentujú umelci, ktorí patria pod Združenie neprofesionálnych výtvarníkov pri Trenčianskom osvetovom stredisku, z Moravy prišli členovia Klubu kultúry, autori z výtvarnej skupiny nezávislých slovensko-moravských výtvarníkov, maliarky zo súkromnej umeleckej školy Domeček 166, ako aj autori jednotlivci. Tí podľa Miroslava Potyku z Klubu kultúry v Uherskom Hradišti priniesli prevažne obrazy, maľbu, kresbu a grafiku, fotografie. Tohtoročnou novinkou sú plastiky Miroslava Bystřického.
Jeho pieskovcové a drevené plastiky dopĺňajú kovové plastiky slovenského kolegu Jozefa Syrového. Pre plastiku sa Miroslav Bystřický, ktorý sa venoval prevažne maľbe a grafike rozhodol, pretože chcel vyskúšať niečo nové. „Vo Veselí nad Moravou bola stará továreň na nábytok. Mal som možnosť využívať ju ako ateliér. Za rok a pol tu vzniklo asi dvadsať vecí,“ hovorí autor, ktorý plastiky vystavuje v Trenčíne po prvý raz. Tvorí prevažne z pieskovca, pretože sa s ním dobre pracuje, do Trenčína priniesol aj jednu drevenú plastiku.
Obrazy z nedávneho sympózia Ora et Ars vystavuje v synagóge Ján Botek. Aj on sa rozhodol v tvorbe pre zmenu a namiesto tradičných geometrických tvarov tento rok použil rastlinné motívy. „Uvidíme, ako to bude prijaté, človek ale nemôže robiť stále jeden štýl. Je treba to meniť,“ hovorí Botek.
Dlhoročná spolupráca
Družobnú výstavu pripravujú každoročne už 26 rokov, podľa Miroslava Potyku je história ich spoločného stretávania dlhšia. „Začalo to spoluprácou fotografov, ktorí sa stretávali na výstavách a v tvorivých dielňach. K fotografom sa pridali aj výtvarníci. Výsledkom spolupráce je výstava Setkání -Stretnutie,“ hovorí.
Okrem skupinových organizujú aj autorské výstavy, na ktorých predstavujú tvorbu umelcov spoza hranice. Každý rok na jeseň sa výtvarníci oboch krajín stretávajú na tradičnej tvorivej dielni v Starom Hrozenkove.