NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Priamo na najvyššom okne bytovky na ulici Dominika Štubňu v jednom z plastových kvetináčov sa na začiatku prázdnin zapáčilo samičke chráneného sokola myšiara. Mamička troch budúcich mláďat si ho spolu s partnerom vybrala ako ideálne miesto pre svoje hniezdo.
Na okne sú už mesiac
Ani zašpinené okná či škrekot hladných mláďat neznížili nadšenie obyvateľky bytu z nečakaných nájomníkov. „Najskôr začali vyhrabávať hlinu. Ráno o piatej som počula divné zvuky a švitorenie. Nakúkali sem až z komína cirkevnej školy. Tri mláďatá sa vyliahli asi pred mesiacom,“ tešila sa Gabriela Klačmanová. Pomenovali ich Athos, Porthos a Aramis.
Na vajíčkach sedela viac samička, medzi stromčekmi v kvetináčoch ju nebolo takmer vidieť. V noci bolo vtáčie osadenstvo ticho, zvyklo spokojne spať. Samička ich zohrievala, počas teplých dní krídlami ochraňovala pred slnečnými lúčmi. Kŕmiť mláďatá začínali pravidelne už skoro ráno o piatej. Rešpekt z dravcov mal aj pitbul, ktorý v byte Klačmanovcov žije.
Aj po rýchlom dospievaní dravcov sa o ne neustále starali obaja rodičia a pravidelne ich kŕmili. „Mama nosí v zobáku myši častejšie. Minimálne priniesli sto myší. Otec vtáčat však viac pozoruje z okolitých striech,“ pokračovala Gabriela. Keď mláďatá po čase vyrástli, v noci v hniezde ostávali samé, a zomkli sa k sebe. Ich rodičia prespávajú už na iných miestach. „Kŕmili ich iba myšami, v hniezde na potravu netrpezlivo čakali ešte pred nedávnom tri smotanovošedé guľky,“ usmievala sa majiteľka bytu stráženého dravými vtákmi. Samička im ulovené myši porcovala a postupne dávala do zobáčikov.
Najskôr nakŕmila jedno a potom vystriedala ďalšie dve. „Teraz ich učia už aj lietať, mávajú krídlami. Som zvedavý, kedy už pôjdu na prvý skúšobný lov,“ dodal Pavel Kucharovič, ktorý ich pozoruje z protiľahlého okna.
Sokol myšiar je chránený dravec
Stromčeky v kvetináčoch obyvateľka bytu prestala polievať, nechce rodinku vyrušovať. Nikdy mláďatá nechytala, aby sa nezľakli. „Ale oni strach nemajú. Skôr sa na nás pozerajú ako na veľké myši a divia sa, prečo nás mama nenaporcuje. Ale aj tak som im vysoké rastliny z okna odložila, aby mali rozjazdovú dráhu pre lety,“ povedala Klačmanová.
Vzorný pokoj a starostlivosť o nových obyvateľov bytu je dokonca aj v súlade so slovenskými zákonmi. Tie si vyžadujú v takýchto prípadoch zvýšenú toleranciu ľudí. „Sokol myšiar je zákonom chránený. Jeho vajcia sa nesmú vyberať a hniezdo je zakázané ničiť. Vták by pri násade nemal byť ani vyrušovaný. V prípade akéhokoľvek poškodzovania hrozia finančné pokuty,“ potvrdil Peter Nováčik z novomestského Obvodného úradu životného prostredia.