TRENČÍN. V rámci Trenčianskeho regiónu sa nachádza iba jedna voda vhodná na kúpanie, a to Zelená voda pri Novom Meste nad Váhom. Takéto vody vyhlasuje Krajský úrad Životného prostredia v Trenčíne. „Vyhláseniu vôd vhodných na kúpanie predchádza ich sledovanie najmä z hľadiska dlhodobej stability kvality vody pre účely kúpania, možnosti znečistenia z okolitej antropogénnej činnosti, primárny účel využívania vodného útvaru a podobne,“ povedal Peter Pružinec z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne. Počas letnej sezóny kontrolujú kvalitu vody minimálne dvakrát za štrnásť dní. Aktuálne informácie ohľadom kúpania a kúpalísk zverejňuje Úrad verejného zdravotníctva na svojej webovej stránke.
Kontrola dvakrát za dva týždne
Na Zelenej vode je prevádzkované jedno prírodné kúpalisko s organizovanou rekreáciou na pláži Perla a pláž Bolt s neorganizovanou rekreáciou. Okrem týchto vôd kontrolujú kvalitu vody aj na vodných útvaroch, ktoré neboli vyhlásené za vodu vhodnú na kúpanie, ale využíva ich v lete väčší počet ľudí.
V našom regióne je takýchto vodných plôch päť, štrkovisko Horná Streda a vodné nádrže Dubník pri Starej Turej, Stará Myjava, Trenčín - Opatová a Prusy - Bánovce nad Bebravou. V týchto lokalitách kontrolujú kvalitu vody minimálne dvakrát počas letnej sezóny. „V prípade znečistenia a potencionálneho ohrozenia zdravia o tom informujeme príslušné obecné a mestské úrady, aby zabezpečili potrebné opatrenia. Kúpanie na vodných útvaroch, ktoré neboli vyhlásené ako vody vhodné na kúpanie je vždy na vlastné riziko. Aj v prípade, že kvalita vody v čase odberu je vyhovujúca,“ upozorňuje Pružinec.
Znečistenie počas dažďov
Pri júlovej kontrole vody zistili podľa Pružinca mikrobiologické znečistenie na vodných nádržiach Stará Myjava a Dubník pri Starej Turej. „Išlo o mikrobiologické znečistenie súvisiace s fekálnym znečistením. Tieto nádrže sú zásobované vodou z okolitých vodných tokov, pravdepodobne vplyvom nepriaznivého počasia a následne oplachmi z pôdy, lesov a obydlí došlo k znečisteniu vody v nádržiach,“ povedal Pružinec.
Opakované odbery už takéto znečistenie nepreukázali. „Vzhľadom na ďalej trvajúce nestabilné počasie a opakované dažde a s tým súvisiacu možnú nestabilitu kvality vody v týchto nádržiach, zostává informácia pre verejnosť, že voda nie je vhodná na kúpanie a kúpanie je na vlastné riziko v platnosti naďalej, aj napriek tomu, že opakovane nebolo znečistenie potvrdené,“ dodal. Ďalšie odbery na týchto vodných útvaroch budú robiť v auguste.
Nebezpečné sú najmä sinice
Jedným zo zdravotných rizík na prírodných vodných plochách, je podľa Jozefíny Bustinovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne premnožený výskyt siníc, nazývaných tiež vodný kvet. „Sinice sa vo vode pri premnožení nahromadia na hladine v podobe zelenej, modrozelenej alebo červenej kaše,“ hovorí Bustinová. Vodný kvet pritom môže byť podľa nej naviaty do rôznych kútov vodných útvarov, prípadne rozptýlený po hladine vody alebo vo vodnom stĺpci. „Niektoré druhy siníc obsahujú toxíny, ktoré môžu vyvolávať u ľudí alergické reakcie, ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky a zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí vody s obsahom takýchto siníc sa môžu prejaviť ich toxické účinky nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami hlavy, kŕčmi svalstva. Mohlo by dôjsť k vážnemu poškodeniu zdravia,“ hovorí Bustinová.
Kúpať sa vo vode s vodným kvetom nie je preto vhodné. „Po okúpaní sa vo vode s vodným kvetom je potrebné sa čo najskôr osprchovať pod prúdom čistej vody a vyprať plavky. V prípade zdravotných ťažkostí treba ísť k lekárovi. Odporúčame preto navštevovať iba lokality, ktoré majú povolenie na prevádzku,“ dodáva Bustinová.