TRENČÍN. Pozemky v priemyselnom parku pre budúcich investorov vykupovalo a pripravovalo mesto. Časť pozemkov však stále patrí Slovenskému pozemkovému fondu. Na ne má mesto predkupné právo, no doteraz ich nezískalo do svojho vlastníctva. Pre zdĺhavé vysporiadavanie pozemkov mesto už začalo prichádzať o investorov. Belgická spoločnosť VMA oznámila tento rok mestu, že odstupuje od projektu postaviť v priemyselnom parku výrobnú halu. Pritom zmluvu o budúcej zmluve podpísali už pred piatimi rokmi.
Holandský developer má ďalších investorov
Hoci bývalé vedenie mesta uvádzalo niekoľko istých investorov, v súčasnosti tak v priemyselnej zóne Bratislavská výrobné haly postavila iba tajwanská spoločnosť AU Optronics Podľa primátora Richarda Rybníčka je ešte istým investorom holandský developer CTP Invest SK, s ktorým má mesto už od roku 2006 podpísanú zmluvu o budúcej zmluve na kúpu takmer 28 hektárov. Ako povedal, CTP rokuje s klientmi, ktorí budú subdodávateľmi pre AUO a pre nich potrebuje okrem mestských aj práve pozemky Slovenského pozemkového fondu.
„Spoločnosti som ponúkol, aby odkúpili aspoň tie pozemky v priemyselnom parku, na ktoré bola podpísaná zmluva a patria mestu, zvyšok by dokúpili po vyriešení situácie so SPF. Podľa ich vyjadrenia potrebujú celú časť pozemku, bez časti vo vlastníctve SPF sa im neoplatí to kúpiť. Majú totiž dvoch veľkých investorov,“ vysvetľuje Rybníček.
Riešenie pre CTP Invest vidí primátor skôr v zámene pozemkov so SPF ako v ich odkúpení, pretože na to mesto nemá teraz finančné prostriedky. Mesto už oslovilo Slovenský pozemkový fond s požiadavkou majetkoprávne vysporiadať tieto pozemky zámennými zmluvami. Potvrdil to aj hovorca Slovenského pozemkového fondu Ľudovít Kavjak. Ako povedal, v priemyselnom parku Trenčín zostali ešte nevysporiadané nehnuteľnosti, o ktoré prejavilo záujem mesto Trenčín.
„Požiadalo nás v apríli tohto roku o zaujatie stanoviska k možnej zámene. Na žiadosť sme 8. júna odpovedali, že je potrebné zaslať dokumenty nevyhnutné k zisteniu skutkového stavu, list vlastníctva, popis dôvodu zámeny a podobne. Len na základe predložených dokumentov je možné posúdiť, či je možná zámena alebo predaj,“ povedal Kavjak.
Pre mesto je predaj pozemkov v terajšej finančnej situácii dôležitý, pretože získané prostriedky pomôžu naplniť kapitálové príjmy do rozpočtu, ktoré sú na úrovni 12 miliónov. Mesto chce zdvihnúť aj cenu pozemkov za meter štvorcový, kým v minulosti predávalo za sumu okolo 18 až 25 eur teraz by sa mala pohybovať cez 40 eur za meter štvorcový.
Veľký investor pravdepodobne nepríde
Primátor sa o nedostatok investorov v parku neobáva. Ako povedal, rokujú s ďalšími troma záujemcami. Hoci sa v meste hovorilo aj o spoločnosti IBM, najmä v súvislosti s nutnosťou výstavby nájomných bytov, tá medzi investormi v trenčianskom priemyselnom parku s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Podľa hovorcu Saria Richarda Dírera spoločnosť IBM sa o Slovensko zaujímala, doteraz ale nedala svoje vyjadrenie. „Spoločnosť Sario prednoste ponúka investorom lokality s vysokou nezamestnanosťou, teda zväčša na východe Slovenska. A to je aj prípad IBM,“ povedal.