Chce takto poukázať na problémy ľudí postihnutých svalovou dystrofi ou.
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Juraj Barbarič v priebehu šiestich týždňov navštívi pätnásť slovenských miest a v každom potiahne osobné auto na trati dlhej pätnásť kilometrov. „Čas nerozhoduje. Auto ťahám okolo štyroch až piatich hodín. Podstatné je, aby sme oslovili ľudí,“ povedal silák. Zelená voda sa stala šiestym miestom, kde sa Barbarič zastavil. Celé turné začalo 6. júla v Prešove a skončí 24. augusta v Košiciach. „Rozhodol som sa dystrofikom pomáhať. Aj keď to nie sú milióny, ale aj kvapka ku kvapke znamená čosi. Je to dobrý pocit,“ pokračoval Barbarič.
Výdatné raňajky posilňujú supersiláka
Projekt znamená pre Barbariča extrémnu záťaž. Na tento výkon sa pripravoval od septembra 2010 a natrénoval vyše štyritisíc kilometrov s autom za chrbtom. Raňajky má počas turné výdatné, obed už takmer vypúšťa. Večer si pochutí na hrubom rezni. „Jem potom až večer po ťahaní. Stránim sa priameho slnka. Pri pätnástke by ma mohlo položiť na tri až štyri dni,“ prezradil známy borec. Preto väčšinu trasy prejde vo večerných hodinách a v tme. Barbariča trápi fakt, že spoločnosť sa v dostatočnej miere o dystrofikov nestará. „Často chodím medzi nich. Kto tam príde, zmení sa mu rebríček hodnôt. Pokiaľ moje svalstvo bude znášať extrémnu záťaž, budem im pomáhať a svaly budú fungovať v prospech pomoci dystrofikom,“ tvrdí silák.
Dystrofia je ťažké svalové ochorenie
Ľudia postihnutí svalovou dystrofiou nedokážu chodiť, obrátiť sa na bok, napiť sa z pohára. Niektorí z nich nedokážu sami ani dýchať. Toto ťažké progresívne ochorenie svalov vrátane srdca a dýchacích a prehĺtacích svalov sa nedá zastaviť.
„Chorobou je postihnutých okolo päťtisíc ľudí. Narodia sa deti a rodičia po roku alebo dvoch vidia, že sa s dieťaťom niečo deje. Je to choroba, kde niet pomoci. Posledným svalom, ktorý zlyháva, je srdce,“ so smútkom v hlase vysvetlil Barbarič.
Preto dystrofici potrebujú odľahčené mechanické i elektrické vozíky, zdviháky na umývanie, či polohovacie postele na spánok bez bolesti. Štát pomôcky nehradí v plnej výške a jediným príjmom ľudí s týmto ochorením je zväčša iba invalidný dôchodok.
Košický silák Barbarič vytvoril množstvo extrémnych silových svetových rekordov. Niekoľko jeho zápisov figuruje aj v Guinessovej knihe rekordov.