TRENČÍN. Pôvodné znenie všeobecne záväzného nariadenia z roku 2004 nebolo v súlade so zákonom, čo mestu vyčítala prokuratúra. Tá zaslala začiatkom mája protest, v ktorom konštatovala, že mesto si pri schvaľovaní uzurpovalo právomoc, ktorú mu neumožňuje platná právna úprava.
Otváracie hodiny obchodov a prevádzok služieb totiž stanovovalo jednotlivo, a nie pre všetky rovnako. Podľa prokuratúry mesto pochybilo, keď si vzalo právomoc vydávať individuálne rozhodnutia, lebo si nemôže prisvojiť takúto formu „rozhodovania“.
Vyhovieť protestu muselo mesto podľa zákona do deväťdesiatich dní. Schválenie nového znenia VZN predchádzala na rokovaní mestského zastupiteľstva dlhšia diskusia a primátor nariadil aj prestávku, aby si jednotliví diskutéri skonkretizovali svoje návrhy.
Nový návrh stanovoval jednotné otváracie časy pre všetky prevádzkarne rozdelené podľa miesta, kde sa nachádzajú, či v centre alebo v obytných zónach. Letné terasy v centre mali byť otvorené až do piatej hodiny rannej.
Milan Kováčik (Smer-SD) namietal, že návrh neprešiel komisiami ani výbormi mestských častí. Ako povedal, ak by mali byť terasy otvorené až do rána, znamenalo by to veľa práce pre mestskú i štátnu políciu.
Poslanci udelili slovo aj náčelníkovi mestskej polície Stanislavovi Berovi. Ten poslancov upozornil, že nejde o to, či pribudnú starosti mestskej polície, ale či mesto chce, aby boli terasy otvorené do piatej do rána. „Môj názor je taký, že by mali byť otvorené do 22. hodiny a žiadal by som, aby dal niekto pozmeňujúci návrh,“ povedal Bero.
Ten sa pokúsil sformulovať šéf poslaneckého klubu strany Smer-SD Daniel Beníček. Poslanci nové znenie mestského nariadenia s pozmeňujúcim návrhom schválili.
Podľa neho letné terasy v centre (Mierové a Štúrovo námestie a ulice Farská, Marka Aurélia, Matúšova, Hviezdoslavova, Jaselská, Vajanského, Rozmarínová, J. Braneckého, Hviezdová, Kniežaťa Pribinu, Palackého, Hasičská, Železničná) môžu byť otvorené do polnoci a nie do 5. h ako znel pôvodný návrh a v obytných zónach do 22. h.
V prípade pohostinstiev záleží, či sa nachádzajú v centrálnej alebo obytnej zóne. Pohostinstvá v centre mesta môžu byť otvorené v pondelok až nedeľu od 6. do 5. h a tie, ktoré sú v centre, ale umiestnené v bytových domoch a nebytových priestoroch susediacich s nimi v pondelok až štvrtok a v nedeľu od 8. do 22. h, v piatok a sobotu od 8. do polnoci.
V obytných častiach mesta môžu byť pohostinstvá otvorené od pondelka až štvrtka a v nedeľu od 6. do polnoci a v piatok a sobotu od 8. do 2. h. Ak sa takýto podnik nachádza v bytovom dome, tak otvorené môže mať od pondelka až do nedele od 8. do 22. h. Letná terasa môže byť otvorená tiež len do 22. h. Diskotéky v centre a mimo obytných zón môžu byť otvorené od pondelka až do nedele od 8.do 5. h.
Mesto pevne stanovilo čas predaja v obchode a prevádzkach služieb a to od 6. do 22. h a časovo neobmedzený v super- a hypermarketoch a obchodných centrách mimo obytných zón, na čerpacích staniciach pohonných hmôt a ubytovacích zariadeniach.
Dodržiavanie nariadenie bude kontrolovať mestská polícia. Tá môže udeliť za jeho porušenie pokutu do výšky 33 eur a pri opakovanom porušovaní až do výšky 6 638 eur.