TRENČÍN. Mesto má mestskú políciu takmer dvadsať rokov. V čase najväčšieho rozmachu mala aj 65 policajtov. Pred dvomi rokmi po nástupe Stanislava Bera za náčelníka prepusti za dva mesiace šestnásť policajtov. Neskôr na ich miesta prišlo dvanásť nových. Po novembrových voľbách nový primátor Richard Rybníček, po zoznámení sa s hospodárskou situáciou mesta avizoval reštrukturalizáciu na úrade a prepúšťanie. To sa dotklo aj ďalších štyroch mestských policajtov. Odišli k 1. júnu, mesto im muselo vyplatiť šesťmesačné odstupné.
Ako však upozorňujú prepustení policajti, ktorí nechcú byť menovaní, paradoxne tri týždne predtým primátor podpísal zmenu pracovných zmlúv z doby určitej na neurčitú pre ôsmich policajtov. Ak by ich prepustili, mesto by im nemuselo vyplatiť odstupné. „Nepredĺžením pracovných zmlúv mohlo mesto bez akýchkoľvek finančných výdavkov ukončiť pracovný pomer. Ale to by zasiahlo aj Berových ľudí. O akých úsporných opatreniach v prospech mesta a daňového poplatníka to teda primátor hovoril?“ pýtajú sa. Oni pôsobili v polícii od sedem do viac ako pätnásť rokov.
Ich počty neurčil žiadny audit. Podľa Bera, musel vybrať štyroch. „Postupoval som pri prepúšťaní podľa svojich kritérií, nebudem ich komentovať, ja som im svoje dôvody povedal,“ hovorí Bero. Policajti si myslia, že rozhodoval jednoznačne počet vybraných pokút. Ako hovoria, pre vedenie nie je smerodajná práca s ľuďmi v teréne, pomoc občanom, riešenie priestupkov dohovorom, dôležité sú iba počty vybraných pokuty.
Keď sa dozvedeli, že sú na zozname prepustených, vybrali sa aj za primátorom Trenčína Richardom Rybníčkom. Ten im sľúbil personálny audit. Rybníček dnes prostredníctvom hovorcu Richarda Nemca odkázal, že audit v mestskej polícii sa uskutoční v septembri, pretože sa pri reštrukturalizácii prednostne zameral na mestský úrad. „Súčasťou avizovaného auditu bude aj prieskum spokojnosti obyvateľov s mestskou políciou,“ povedal hovorca Nemec.
To však bude štyri mesiace po tom, čo ich prepustili. Doteraz sú nezamestnaní. S hľadaním novej práce majú problémy. „Museli sme udeľovať sankcie, možno aj potencionálnym zamestnávateľom a pokutovaný majiteľ firmy nás nepríjme,“ hovoria o tom ako o forme diskriminácie za to, že vykonávali svoju prácu.
Plat od mesta bol ich jediným zdrojom príjmu na rozdiel od novoprijímaných mestských policajtov, kde išlo v mnohých prípadoch o bývalých vojakov a štátnych policajtov. Tí dostávajú k platu od mesta aj výsluhové dôchodky, neraz cez tisíc eur. „Občania platiaci dane, im prispievajú dvakrát. Ako občania mesta na ich platy a štátu na ich lukratívne dôchodky,“ hovoria prepustení.
Naviac podľa nich dostávajú najmä kancelárske pozície a nechodia do terénu. „ Ak by prišiel niekto žiadať o prácu mestského policajta vo veku okolo päťdesiatky, tak sa s ním nikto baviť nebude, ale keď ide o kamarátov, výsluhových dôchodcov, tak tí majú dvere otvorené,“ tvrdia s tým, že tento trend nastal práve príchodom Bera. Ten sám pôsobil predtým v armáde a vojenskej polícii. „Vytvorili sa nové, úplne zbytočné kancelárske miesta. Osemnásť ľudí sedí v kanceláriách, zatiaľ čo náročnú prácu v uliciach musí zvládať 24 policajtov . Tento stav chápeme ako diskrimináciu,“ hovoria.
Toto konštatovanie Bero odmieta. „Tie čísla nie sú pravdivé, sú nezmyselné“ povedal. Nekonkretizoval ich, ale novinárov pozval na mestskú políciu, aby to prišli zrátať.
Prácu a odbornosť bývalých kolegov z armády a polície, terajších mestských policajtov hodnotí pozitívne. Ako poznamenal, mesto je bez peňazí a pri prijímaní nových ľudí je výhodnejšie, keď sa preukážu policajným vzdelaním a mesto nemusí platiť výcvik, školenia. Prepustení policajti si ale myslia, že ide o ľudí psychicky unavených a vyhoretých predošlou prácou a sú schovaní v kancelárii mestskej polície, kde poberajú dôchodok a plat.