Na slávnosti napiekla gladiátorský chlieb

Podľa starého egyptského receptu varila Júlia Spustová dokonca aj pivo. Na Trenčianskych historických slávnostiach ju nájdu návštevníci v dobovej kuchyni. Ponúkne im na ochutnanie gladiátorský chlieb.

Dobová kuchyňa bude na Mierovom námestí v Trenčíne do piatku 29. júla. Júlia Spustová v nej pripravuje placky.Dobová kuchyňa bude na Mierovom námestí v Trenčíne do piatku 29. júla. Júlia Spustová v nej pripravuje placky. (Zdroj: EVA MIŠOVIČOVÁ)

TRENČÍN. Kvasený chlieb, akým sa kedysi veľmi dávno posilňovali rímski vojaci, môžu počas tohto týždňa ochutnať návštevníci stredovekej dobovej kuchyne na Mierovom námestí v Trenčíne. V historickom centre sa opäť usídlil tábor Rimanov. „Mäso z hygienického hľadiska nemôžeme v týchto podmienkach pripravovať, hoci to by bolo typické,“ hovorí Júlia Spustová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Doma sme upiekli výživný gladiátorský chlieb. Jeden je sladký, so sušeným ovocím, medom a olivovým olejom. V druhom je použitá pohánková alebo špaldová múka na polovicu so pšeničnou, sú tam aj semienka slnečnice, tekvice, rôzne bylinky a tiež olivový olej.“

SkryťVypnúť reklamu

Na raňajky cícerová pasta

Priamo na námestí so svojimi pomocníčkami robia placky a ponúkajú ich na ochutnanie s pastami pripravenými podľa starých rímskych receptov. „Rimania veľmi radi jedli na raňajky cícerovú pastu s cesnakom, bylinkami a olivovým olejom s nekvasenými plackami. Ďalšiu pastu máme z tvarohu s chrenom a bylinkami. Používame čerstvú bazalku, ligurček, petržlen. Snažíme sa, aby to bola skutočná ukážka pravej rímskej kuchyne.“ Placky pečú na rímskej poľnej kuchyni. Presne takú používali rímski vojaci pri svojich ťaženiach. Má miesto na kotlík aj rošt na grilovanie.

Júlia Spustová z Trenčína vyštudovala históriu a učila dejepis. Kuchárske knihy s množstvom starých receptov má doma na policiach v kuchyni, ale aj v obývačke. To, čo sa kedysi varilo a jedlo, ju začalo zaujímať už počas školy. „Môj otec ma k tomu priviedol, spolu s ním sme v kuchyni experimentovali.“ Odvtedy zbiera staré recepty a snaží sa ich vyskúšať. Podľa egyptského receptu varila dokonca už aj pivo.

SkryťVypnúť reklamu

Koláčiky pre da Vinciho

Pred rokom pre návštevníkov Trenčianskych historických slávností pripravila anízové koláčiky, ktoré údajne musel piecť každé ráno Leonardovi da Vincimu jeho milenec. Recept našla v jednej talianskej knihe. Ako hovorí, staré recepty sú jej slabosť. „Zaujímam sa o stredovekú kuchyňu už roky. Z tých čias prežili placky, polievky, cestoviny, kvasené i nekvasené cestá, príprava mäsa v rôznych marinádach a pasty. Keď sa človek zatúla napríklad na juh Talianska, stretne sa s takými receptami, o ktorých som čítala, že sa to varilo aj v stredoveku.“

Trenčianske historické slávnosti sa konajú na Mierovom námestí do piatka 29. júla. Cez víkend sa presunú aj s dobovou kuchyňou na Trenčiansky hrad, aby tam pokračovali už osemnástymi Hradnými slávnosťami. Na Hornom nádvorí vystúpia šermiari, žongléri a tanečnice. Návštevníci sa môžu tešiť na delostrelectvo, lukostreľbu, rytierske turnaje, starú hudbu, dobré jedlo a pitie v priestoroch dvorany Trenčianskeho hradu. Deti zažijú dobové súťaže, môžu si vyskúšať jazdu na koni, strieľanie z luku, kuše a ďalších palných zbraní. Slávnosti ukončí ohňová show s ohňostrojom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 107
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 734
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 524
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 049
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 723
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 357
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 645
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu