BECKOV. Rekonštrukčné práce na hrade Beckov pokračujú už druhú sezónu. V utorok 19. júla si prišiel priebeh obnovy pozrieť aj minister kultúry Daniel Krajcer. Ako prezradil, bola to jeho prvá návšteva Beckovského hradu. „Počas prázdnin chceme navštíviť viacero slovenských hradov. Vytipovali sme si tie, na ktorých sa začalo s rekonštrukciou,“ povedal minister.
Pripomenul aj pilotný projekt Ministerstva kultúry a Ústredia práce a rodiny, ktorý začal tento rok na hradoch Uhrovec a Šariš a ktorý zapája do obnovy hradov dlhodobo nezamestnaných. „V budúcom roku by sme projekt chceli rozšíriť na ďalších desať alebo pätnásť hradov. Práve obnova horného hradu v Beckove by mohla byť financovaná z tohto projektu,“ povedal minister s tým, že v rámci projektu doteraz našlo prácu 50 ľudí, v budúcom roku, v závislosti od počtu vybraných hradov, by mohlo ísť o stovky.
Pri výbere hradov zohráva úlohu niekoľko faktorov, dôležité je, aby už na danom hrade pôsobila skupina ľudí, ktorá pamiatku obnovuje. Projekt, ktorý riadi Ministerstvo kultúry a Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, je financovaný z eurofondov a z dotačného systému ministerstva.
Práce na Beckove idú podľa plánu
Na Beckovskom hrade už obnovili múr dolného nádvoria, zmenila sa vstupná časť až po hradnú bránu. „Práce prebiehajú v rámci harmonogramu, robíme na infocentre s vyhliadkou a muzeálnom nádvorí,“ povedal starosta obce Karol Pavlovič s tým, že v rámci obnovy stabilizovali a vylepšili stav hradných múrov. „V druhom rade sme chceli vytvoriť priestor pre pravidelné využívanie nádvoria, a to novým pódiom a remeselnými domčekmi,“ povedal Pavlovič.
Súčasťou projektu je dokončenie schodiska na horný hrad, vyčistenie a stabilizácia vnútorného múru delovej bašty, oprava hradnej studne, dostavba hradobného múru od studne až na dolné nádvorie vrátane novej bočnej brány, obnova a zakonzervovanie západného hradobného múru predhradia, vybudovanie žumpy a prečerpávacej stanice. Práce by mali ukončiť ešte tento rok, otvorenie hradu predpokladajú v obci na budúcu jar.
Zobrali si úver
Na rekonštrukciu pamiatky získala obec 2,5 milióna eur z eurofondov, časť musela financovať z vlastného rozpočtu aj pomocou úveru. „Nie je to jednoduché, pustili sme sa do veľkých projektov, ale takáto šanca je len raz za tisíc rokov, musíme ju preto využiť, hoci päť percent, ktoré musí obec spolufinancovať, nie je pre nás malý peniaz,“ dodal Pavlovič.
Krajcer hovorí o nenahraditeľných škodách
Vďaka neuveriteľnej ľahostajnosti ku kultúrnemu dedičstvu došlo podľa neho v minulých rokoch k nenahraditeľným škodám. „Slovensko má málo jedinečných vecí, ktorými sa môže chváliť. Práve kultúrne dedičstvo je najvýznamnejšou zložkou a je našou psou povinnosťou ho chrániť tak, aby sme ho zachovali pre budúce generácie," dodal Krajcer. Na Slovensku je asi 300 hradov v rôznych stupňoch zachovania. Od známych a verejnosti dostupných až po hrádky, ktoré sa dajú identifikovať len na základe terénnych nerovností.
Z nich viac ako 100 je chránených ako národné kultúrne pamiatky, 26 hradov možno označiť ako funkčné, 74 je zachovaných v stave zrúcanín.