PODOLIE. V ojedinelom „panstve“ Juraja Hlatkého sa nachádza tridsaťdva hradov, zámkov, kostolov, zvoníc i vartoviek. Nechýbajú v ňom autentické modely hradov v Čachticiach, Branči, Súľove, Červenom Kameni, Vršatci, či na Tematíne.
Matúšovo kráľovstvo sa rozrástlo začiatkom tohto leta, keď 9. júla pribudol gigantický Šarišký hrad a dva kostolíky v Drážovciach a v Pominovci. Model hradu Gýmeš si v minulosti dokonca prišli pozrieť potomkovia šľachticov z tohto hradu.
Kráľovský areál buduje osem rokov
Dobová rekonštrukcia hradu Branč položila na jeseň v roku 2003 základy vzniku areálu hradov a zámkov v Podolí. „Branč bol prvým modelom. Od tej doby pribudli ďalšie, spolu tridsaťdva modelov. Ročne priemerne vznikajú štyri nové modely. Záleží na ich obtiažnosti,“ prezradil tvorca Juraj Hlatký. Každý z modelov je presnou vedeckou rekonštrukciou. Tisíce návštevníkov Matúšovho kráľovstva tak vidia dokonalé zmenšeniny pamätihodností našej dávnej histórie.
Modely hradov sú v mierke 1:50, kostolíky v mierke 1:25. „Ľudia si tak môžu porovnať prostredníctvom modelov na jednom mieste veľkosti skutočných hradov. Napríklad Čachtice s Červeným Kameňom sú vzdialené asi osemdesiat kilometrov. Tu sa na jednom mieste dajú krásne porovnať ich veľkosti,“ pokračuje Hlatký.
Juraj Hlatký trávi v archívoch hodiny času, čím znásobuje presnosť vytvorených modelov. „Navštevujem štátne archívy i archívy v zahraničí. Informácie získavam aj v pamiatkovom úrade i v súkromných archívoch,“ prezradil.
Hrady a ďalšie objekty svojho kráľovstva si častokrát vyberá podľa obľúbenosti. Základom areálu sú však objekty, ku ktorým existuje dokumentácia v pamiatkovom úrade alebo v archíve. Ideálom pre prácu je existencia pôdorysov, či fasádnych pohľadov.
„Keď k hradu nie je žiadna dokumentácia, model sa dá iba veľmi ťažko spracovať,“ upozorňuje na úskalia práce. Potom nasleduje náročné ručné zameranie a letecké snímkovanie. Na Slovensku je stodvadsať hradov, z nich stovka je zrúcanín. Základná dokumentácia však existuje iba približne k polovici z nich.
Reálna návšteva všetkých objektovby trvala mesiac
Matúšovo kráľovstvo ponúka hradné dejiny Slovenska na dlani. Návštevník si hrady môže obzrieť zo všetkých strán i z pohľadu orla. Nechýba ich textový popis a legendy z hradnej histórie.
„Ak by chcel turista reálne navštíviť všetky tieto objekty na Slovensku, trvalo by mu to možno mesiac. Mnohé by však už nevedel ani porovnať, pretože sa jedná o zrúcaniny častokrát ukryté v lesoch,“ vysvetľuje tvorca.
Jeho vzťah ku kultúrnemu dedičstvu bol hlavnou inšpiráciou pred začatím puntičkárskej práce. Počas výstupov na zrúcaniny hradov počul od ľudí otázky, ako mohli tieto monumenty vyzerať v skutočnosti. „Vtedy vo mne skrsla myšlienka tieto hrady obnoviť vo forme modelov. Sústreďujeme ich na jednom mieste a ľudia si tak môžu pozrieť ich niekdajšiu podobu,“ pokračuje správca Matúšovho kráľovstva.
Aj najmenší hrad sa buduje niekoľko mesiacov
Najnovší megaobjekt Šarišského hradu, ktorý má pôdorys sedemkrát tri metre i Holíčsky zámok s pôdorysom šesťkrát šesť metrov sú dominantami areálu. Stavba každého z nich trvala dva roky. Náročná práca sprevádza aj vznik malých objektov. „Kompletizácia najmenších hradov a vyrábanie odliatkov a komponentov trvá tri mesiace. Čachtický hrad, Červený Kameň i Tematín vznikli za vyše pol roka,“ prezrádza Hlatký.
Pod každým hradom je metrová základová jama. Pod modelom Holíčskeho zámku sa nachádza jama s veľkosťou 36 kubíkov, do ktorej sa pri výstavbe sypal štrk a pripravovali základové dosky pre budúci hrad i kostolík. Všetky objekty sú vyrobené z moderných materiálov. „Sú to betónové zmesi spolu so silikátmi, ktoré sú odolné voči mrazom a teplotnej námahe. Modely sú vystavené celý rok. V zime je tu dvadsať pod nulou a v lete na slnku štyridsať,“ vysvetľuje.
Drevené kostolíky sú dielom mužov zo Štiavnika
Medzi rarity Matúšovho kráľovstva patria aj drevené kostolíky. „Rezbárske výtvory pochádzajú od majstrov zo Štiavnika. Každý šindlík na nich je vyrezaný zvlášť. Tieto drevené kostolíky sú tiež v mierke 1:25,“ hovorí Hlatký o modeloch kostolov v Lukove, Inovciach, Tvrdošíne, či v obci Topoľa. Kostol Svätý Kríž sa nachádzal v obci Paludza, ktorá je dnes na dne Liptovskej Mary. Vďaka rezbárom existuje naďalej v Podolí. Je najväčším v kráľovstve a na jeho streche je nalepených dvanásť tisícšindľov. Práca na tomto modeli trvala rezbárom osem mesiacov.
Šarišský hrad sa stal najväčším monumentom
Kráľom kráľovstva je od 9. júla sprístupnený Šarišský hrad z 13. storočia.
„V jeho vonkajšom opevnení je štrnásť veží. Z niektorých pohľadov pripomína hradby francúzskeho Carcassonne,“ vysvetľuje tvorca. Napriek tomu, že jeho vznik trval dva roky, najkomplikovanejším modelom sa stal Čachtický hrad.
Ten pozostáva až z 52 komponentov, ktoré skladali na mieste. Veľmi náročným bol aj hradný skvost - Branč. Vtedy skúšali po prvý raz mnohé technológie.
Za osem rokov práce sa však naučili techniky a finty, ktoré im činnosť uľahčujú. Ďalším hradom bude Oravský, pre ktorý už majú aj projektovú dokumentáciu. Problémom nebude vytvoriť jeho budovy, ale napodobniť identickú skalu podobnú tej z Oravy. „Dokážeme to,“ uisťuje Hlatký.
V pláne je aj Bratislavský a Trenčiansky hrad
V kráľovstve v tomto roku pribudli aj modely vzácnych románskych kostolíkov v Drážovciach a v Pominovci neďaleko Nemšovej, do ktorého sa mal chodievať modliť sám Matúš Čák Trenčiansky.
Drážovský kostolík zase v minulosti zdobil jednu zo strán slovenskej päťdesiatkorunáčky. Tridsaťdva objektov Matúšovho kráľovstva by sa malo rozšíriť aj o nové modely.
„Okrem Bratislavského hradu chceme vytvoriť aj modely dobovej rekonštrukcie hradov Šomoška na južnom Slovensku a Považského hradu,“ prezrádza Hlatký plány. Tvorcovia sa už dlhšie zahrávajú aj s myšlienkou na tvorbu Trenčianskeho hradu. SW prípravami modelu začnú už možno v budúcom roku.