Kurátorka: Výstava je dar Trenčanom

Vzácne hodiny a šperky, ručne šitý medvedík z roku 1916, ale aj fotografie, dokumentujúce existenciu trenčianskych obchodíkov sú súčasťou výstavy v Trenčianskom múzeu.

Výstava v múzeu dokumentuje históriu malých trenčianskych obchodíkovVýstava v múzeu dokumentuje históriu malých trenčianskych obchodíkov (Zdroj: EVA MIŠOVIČOVÁ)

Vzácne staré hodiny a šperky, ručne šitý medvedík z roku 1916, obchodnícka pokladňa s kľukou z roku 1921, ale aj staré fotografi e, dokumentujúce existenciu malých trenčianskych obchodíkov sú súčasťou výstavy, ktorú otvorili v Trenčianskom múzeu.

TRENČÍN. Ako to kedysi vyzeralo a čo sa predávalo v malých obchodíkoch na Mierovom námestí v Trenčíne dokumentuje výstava s názvom Keď sme mali obchod...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej kurátorka Eva Kiacová hovorí, že chceli zachytiť obdobie, v ktorom bol stav obchodníkov vážený a tešil sa úcte spoločnosti. Výstava v každom zo šiestich celkov predstavuje jednu špecializáciu, a teda aj jeden obchodík. Okrem hračiek a šperkov, ktoré sú vo vitrínach, všetky ostatné exponáty je možné chytiť do rúk.
Naaranžované sú v starožitných skriniach a na starom nábytku, ktorý dokonale dotvára atmosféru a ilúziu tej doby.

SkryťVypnúť reklamu

Námestie bolo plné malých obchodov

Podľa kurátorky išlo o zlatú éru vidieckeho obchodu. „Na prelome rokov 1939 – 40 bolo v Trenčíne 45 ulíc a na nich 86 obchodíkov. Každý predával len jeden druh tovaru. Kolorit Mierového námestia, aký poznáme dnes, je z tých dvadsiatych až tridsiatych rokov. V domoch s arkádami bývali na poschodí majitelia, ktorí mali dole svoj obchod s veľmi jednoduchým a skromným výkladom. Najviac ich bolo na Mierovom námestí a priľahlých uliciach Hviezdoslavovej a Sládkovičovej,“ vysvetľuje historička.

Ich práce mali značku

Najvzácnejšou časťou výstavy sú práce trenčianskych zlatníkov a hodinárov. Jeden takýto obchodík bol pod Mestskou vežou, ďalší na Mierovom námestí v dome, v ktorom je aj dnes predajňa s klenotmi. Všetky vystavené hodiny sú značkované ich menami, a tak je veľmi jednoduché zistiť, kto patril k najznámejším trenčianskym hodinárom. Okrem hodín mali v obchode aj ďalší sortiment. Šperky, dekoratívne predmety, príbory, ozdobné taniere, misy na ovocie. „Veľmi vzácne sú aj vystavené šperky. Ide o značkové striebro z rokov 1911, 1916 a 1936, filigránové strieborné gombíky a náušnice, prvú bižutériu z dvadsiatych rokov 20. storočia. Vitrína s vystavenými kusmi má hodnotu okolo desaťtisíc eur.“

SkryťVypnúť reklamu

Hneď pri zlatníctve je v prvej výstavnej miestnosti vitrína s hračkami. V nej možno nájsť porcelánovú bábiku z obdobia prvej svetovej vojny, kocky z roku 1936, počítadlo, Človeče a ďalšie hračky z obdobia po prvej svetovej vojne, či malý kuchynský nábytok zo štyridsiatych rokov. „V hračkárstvach sa okrem detských kočíkov a oblečení pre bábiky predávali aj kočíky na vozenie a oblečenie pre bábätká. V žiadnom hračkárstve nesmel chýbať Teddy Bear, ten náš je ručne šitý z roku 1916 a pochádza zo starého hračkárstva v Pešti,“ hovorí historička.

Reklamy premietali v kine

Vstupom do druhej výstavnej miestnosti sa návštevník ocitne u Frizera. Môže si sadnúť pred veľké zrkadlo a predstavovať si, ako sa asi v prvých holičstvách tvorili dámske i pánske účesy.

SkryťVypnúť reklamu

Na stolíku pred ním sú staré kulmy na lokne a vlny, nožnice, pomôcky na vytáčanie fúzov, kefy a mydlá, či brilantíny zodpovedajúce dnešným gélom na vlasy. Zaujímavé je staré umývadlo a sušič na vlasy z 20-tych rokov. S hotovým účesom mohli viesť kroky vtedajšieho obyvateľa Trenčína k Modistke, ktorá predávala dámske i pánske klobúky, obaly na ne a spočiatku aj slnečníky a dáždniky.

Krajčírskych dielní bolo v Trenčíne niekoľko. Ich reklamy sa premietali vo vtedajšom kine pred filmovým predstavením. Reprodukcie reklám sú na výstave hneď vedľa zinscenovaného krajčírstva. Jednou z najzaujímavejších expozícií je Koloniál.

Obchod, v ktorom bolo možné kúpiť rozličný tovar od základných potravín cez vážené sladkosti, mydlá a prvé pracie prášky až po atrament a základný tabakový sortiment. „Prvé koloniály vznikli vo Francúzsku v 18. storočí ako obchod, v ktorom človek nájde pre svoju prvú potrebu všetko. V mestách ich postupne nahrádzali špecializované obchody a na konci 30-tych rokov sa koloniály presunuli už len do dedinského prostredia,“ hovorí kurátorka výstavy.

Každý predmet má svoj príbeh

Oči návštevníka si najmä tu prídu na svoje. Okrem množstva drobných predmetov, z ktorých každý má svoj osobitný príbeh, zaujmú veľké zásobnice na kávu a jedinečná a stále funkčná pokladňa s kľukou a typickým zvukom, ktorý pri sčitovaní vydáva. „Vyrobená bola v roku 1921. Do Trenčína sa dostala o päť rokov neskôr. Má ešte originál účtenky, šuflík s trezoríkom, kam sa ukladali dlhopisy, keď sa dávalo na úver.“

Tvorcovia výstavy predpokladajú, že bude mať mimoriadny úspech u návštevníkov. Po prvý raz ide o výstavu na tému obchod pripravenú výlučne z vlastných zbierok múzea. Počítajú s tým, že zaujme ako deti a mladých ľudí, tak i skôr narodených.

„Je to spomienka na starý zašlý svet. Už keď sme výstavu pripravovali, chodili sem občas staré panie, ktoré pri pohľade na tie veci mali slzy v očiach. Na všetko si pamätajú, je to časť ich mladosti. Aj pre ne sme výstavu robili. Je to náš dar Trenčanom,“ povedala Eva Kiacová. Výstava bude v trenčianskom múzeu do 31. augusta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Za jeden deň zistili viac ako dve desiatky priestupkov.


V blízkosti požiaru boli uskladnené približne tri kubické metre palivového dreva.


TASR
Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu