Za zneužitie hrozí pokuta až do výšky 1659 eur.
TRENČÍN. Po vytočení 112 sa ozve: „Momentálne zisťujeme identifikačné číslo vášho telefónu. Pokuta za zneužitie čísla tiesňového volania je do 1659 eur. V prípade, že skutočne potrebujete pomoc, čakajte na spojenie s operátorom.“ Oznam spustilo ministerstvo vnútra, ktoré si od tejto novinky sľubuje zníženie počtu falošných hovorov. Doteraz až 80 percent volaní na linku 112 bolo falošných. Väčšina z nich pochádzala z mobilných telefónov bez SIM karty.
Ako hovorí Miloš Kočan, vedúci Koordinačného strediska Integrovaného záchranného systému v Trenčíne, bolo potrebné niečo urobiť, pretože ide o dlhodobý problém. „Nemôžeme mať osemdesiat percent zo všetkých volaní neoprávnených. Operátor je zahltený takýmito hovormi a tí, ktorí potrebujú naozaj pomoc, čakajú a právom sa rozčuľujú. Nemôžu sa dovolať pre nedisciplinovanosť ostatných ľudí.“
Podľa neho ide o jednoznačný krok dopredu. „Je to zvýšenie komfortu pre operátora aj pre volajúceho. Oznam ho upozorní, že sa dovolal na linku tiesňového volania a môže byť za to pokutovaný. Kto toto nepochopí, je čistý zneužívateľ,“ hovorí vedúci strediska.
Za zneužitie linky 112 sa považuje úmyselné vyžiadanie poskytnutia pomoci, ktorá nebola potrebná alebo úmyselné blokovanie linky tiesňového volania. Ak niekto na linku 112 oznámi poplašnú správu, ktorá nie je pravdivá a spôsobí tak nebezpečenstvo vážneho znepokojenia, dopúšťa sa trestného činu šírenia poplašnej správy a hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Niektoré európske krajiny (Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Rumunsko, Slovinsko či Veľká Británia, z nečlenských krajín EÚ Chorvátsko) tento problém vyriešili ešte radikálnejšie - definitívnym zablokovaním volaní na tiesňové číslo 112 z mobilných telefónov bez SIM karty. „Na číslo 112 sa v týchto krajinách nedá dovolať ani v prípade, že máte SIM kartu, no nemáte aktivovaný roaming,“ informuje ministerstvo vnútra na svojej internetovej stránke.