i.
TRENČÍN. Za prvých šesť mesiacov tohto roka na pracovnom portáli zaznamenali medziročný nárast počtu pracovných ponúk v takmer všetkých sledovaných oblastiach. Pracovných ponúk zverejnených v prvom polroku bolo o 36 percent viac oproti minulému roku.
„Rast pracovných ponúk sme zaznamenali aj vlani na začiatku roka, keď po dvoch rokoch prepadu začali ponuky rásť. Rozdiel oproti minulému roku je v tom, že báza z minulého roka, s ktorou údaje porovnávame, nie je taká nízka a rast reálnejšie odráža situáciu na trhu,“ povedala riaditeľka spoločnosti Ivana Molnárová.
Najväčšie zlepšenie má Trenčiansky kraj
Z regiónov sa situácia najvýraznejšie zlepšila oproti minulému roku v Trenčianskom kraji, kde narástol počet pracovných ponúk o 38 percent. Najmenej sa zmenila situácia v Košickom kraji, kde pribudlo len o dve percentá viac pracovných ponúk ako vlani. Najvýraznejšie stúpli ponuky v strojárstve. Prepad oproti tomu zaznamenala štátna správa a farmácia.
Rast pracovných ponúk vidno vo všetkých sledovaných oblastiach okrem dvoch. Najvýraznejší je v strojárstve, v telekomunikáciách a lízingu, kde sa počet ponúk medziročne takmer zdvojnásobil. Jediné dve oblasti, kde sa počet pracovných ponúk oproti minulému roku prepadol, sú štátna správa a farmácia. Počet ponúk do štátnej správy je nižší ako vlani o tretinu a do farmácie počet ponúk klesol o jedenásť percent.
Uchádzačov o prácu ubúda
Podľa vyjadrenia Lucie Burianovej klesajú aj počty uchádzačov hľadajúcich si prácu cez pracovný portál, celkovo o pätnásť percent. „Viditeľné pribúdanie čerstvých uchádzačov možno očakávať v najbližších mesiacoch vďaka príchodu absolventov vysokých škôl. Najvýraznejšie poklesy v pribúdaní nových záujemcov o prácu vidíme v oblasti zákazníckej podpory,“ konštatuje.
Pri delení pracovných ponúk podľa úrovne pozície najviac medziročne vzrástol dopyt po kvalifikovaných robotníkoch a zamestnancoch v službách. Ide zvyčajne o pracovníkov vo výrobe alebo ľudí ovládajúcich remeslá. Patria sem napríklad autoklampiari, automechanici, elektrikári, kaderníci či skladníci.
Počet ponúk pre kvalifikovaných robotníkov stúpol o viac ako polovicu. Počty uchádzačov o prácu boli práve pri tejto úrovni pozícií v čase krízy vysoké, spôsobili to hromadné prepúšťania práve v oblasti výroby.