TRENČÍN. Odvolací súd sa priklonil k rozhodnutiu okresného. Vychádzal z listinných a vecných dôkazov aj výpovede svedkov, ktoré vykonal na pojednávaniach novomestský okresný súd. Ten vo februári rozhodol, že Dušan Močko je vinný z prečinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.
Podpísal zápisnicu z rokovania obecného zastupiteľstva, ktorá uvádzala iné výsledky hlasovania v prípade predaja obecnej bytovky a okolitých pozemkov dvom súkromným osobám. Zápisnicu s uzneseniami, ktoré poslanci neschválili, dal na úradnú tabuľu obce, čím sa podľa obžaloby dopustil falšovania verejnej listiny.
Močko sa odvolal, namietal, že zasadnutie obecného zastupiteľstva bolo plné emócií, prišlo veľa občanov. Tí vtedy kritizovali obec, že pozemky pod bytovkami odpredáva za cenu, ktorá je veľmi nízka, pod bežnú trhovú cenu a to dvom súkromným osobám. Bytovku napokon obec ani nedostavala a z obecných nájomných bytov sa stali súkromné.
Močko sa obhajoval tvrdením, že za takej dramatickej situácie mohlo prísť k omylu, keďže v prípade bytovky prichádzali do úvahy dve riešenia. Tvrdil, že nemal žiadny motív či prospech zo zmeny pôvodného rozhodnutia poslancov. V odvolaní konštatoval, že jeho funkcia starostu je politickou funkciou, a tak jeho činnosť na úrade by mali posudzovať iné orgány, a nie súd.
Krajský súd jeho odvolanie zamietol ako neodôvodnené a potvrdil štvorročný zákaz činnosti vo funkcii vo volenom orgáne verejnej moci, ako aj peňažný trest vo výške tritisíc eur. Ak by nedošlo k jeho plneniu prichádza do úvahy 150-dňový pobyt za mrežami.
Podľa senátu, ak ide o trestno-právnu rovinu, súd má právo skúmať jeho činnosť vo funkcii starostu. „Súd prvého stupňa správne hodnotil nie jeho politickú činnosť, ale posudzoval ju z hľadiska trestno-právneho. Súd nemohol prehliadnuť, že ho prokuratúra opakovane upozorňovala na nezákonnosť konania. Toto posledné vygradovalo do spáchania prečinu,“ povedal predseda senátu.
Močko mal, podľa súdu, aj na výber a nemusel uznesenie podpísať. Aj keď priebeh zastupiteľstva bol rušný a emotívny, chyba nenastala pri hlasovaní, ale práve až po skončení zastupiteľstva, postupom starostu. Čo sa týka výšky peňažného trestu, predseda senátu skonštatoval, že je potrebný aj takýto alternatívny trest, keďže Močko je už na dôchodku a podľa jeho vyjadrenia o volenú verejnú funkciu už nemá záujem.
Ako poznamenal miestny občan a občiansky aktivista Juraj Kukla, trest prišiel pre starostu neskoro, keďže po dvoch desaťročiach, počas ktorých bol niekoľkokrát upozorňovaný na porušovanie zákonov, už v ostatných komunálnych voľbách nekandidoval. "Sme však potešení, že po toľkých rokoch vymývania mozgov, trochu vyhrala spravodlivosť," dodal Kukla.