BECKOV. „Ako každý rok od 1999 sme pripravili husitskú bitku. Snažíme sa zrekonštruovať históriu, ktorá sa tu odohrala niekedy začiatkom 15. storočia, keď husiti plienili tieto kraje,“ hovorí Jaroslav Matejka, šéf šermiarskeho združenia Bludní rytieri.
Pre divákov pripravila takmer stovka účinkujúcich v dobových kostýmoch niekoľko ukážok, etáp bojov. Na rekonštrukcii bitky sa podieľali skupiny z celého Slovenska a zopár aj Čiech. Zo stovky účinkujúcich bolo priamo do bojov zapojených okolo sedemdesiat,“ vysvetľuje Matejka.
Na boj sa všetky skupiny vopred pripravili. „Vystúpenia musia byť z bezpečnostných dôvodov zorganizované a pripravené vopred. Meče nie sú z papiera a či sú už tupé alebo ostré, ublížili by rovnako,“ hovorí Matejka. Aj napriek nácvikom, rytieri pripúšťajú aj istú mieru improvizácie. „Ide o boj muža proti mužovi,“ tvrdí Alfi z divadelného a šermiarskeho zoskupenia Bergfrit z Dubnice nad Váhom.
Pripúšťa, že v zápale boja sa môžu vyskytnúť aj zranenia. „Tých sa však pri šerme stáva menej ako pri bicyklovaní. Aj preto, že šermiarov je menej ako bicyklistov,“ s úsmevom dodáva.
Dve skupiny vojsk, husiti a družina vojvodu Stibora nastúpili proti sebe. Zbrane i odev účinkujúcich dokumentovali obdobie začiatku 15. storočia. Okrem mečov zbraňami rytierov boli palcáty, bojové kladivá, husiti mali najmä drevcové zbrane, okované cepy a ďalšie ľudové zbrane.
Juraj Skupý z Bludných rytierov, alias vojvoda Stibor si pred bojom posťažoval na veľmi silnú vozovú hradbu husitov. „Opevnenie s vozmi, cez ktorú sa nedokázali prebiť ani naši udatní šľachtici, to bola taká husitská zvláštnosť. Museli sme to vyriešiť ťažkou delovou paľbou a vylákať ich von,“ prezrádza taktiku boja Stibor.
Ako sa posťažoval, šľachta bola spočiatku dosť nekoordinovaná, každý bojoval skôr sám za seba, a nie za kráľa. „Spočiatku sa nám nebude dariť a aj keď sa podarí preraziť vozovú hradbu, začnú rabovať, čo využijú husiti a uzavrú ich. Ale neskôr sa sformujeme a ukážeme skutočnú silu uhorského vojska. Stiborova družina porazí husitov, ktorí doplatili aj na to, že vypálili všetky okolité dediny, a tak im došli zásoby.