NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Osy si vybudovali veľké hniezdo pod dreveným pódiom v hudobnom pavilóne, odkiaľ vyletovali. Rodičia s deťmi hrajúcimi sa na detskom ihrisku v tesnej blízkosti amfiteátra zostali znepokojení.
Hasiči zasahovali v špeciálnych odevoch
Hasičov zavolali mestskí policajti. Približne o jedenástej hodine dorazila dvojica novomestských hasičov. Obliekli si ochranné odevy proti bodavému hmyzu. Pomocou krompáču nadvihli dosky na pódiu a dostali sa až k osiemu hniezdu. „Hniezdo na pódiu sme otvorili a vložili dnu lepidlo na osy, ktoré sa tam začali postupne lepiť,“ povedal zasahujúci hasič Vladimír Valenta. Nebezpečne vyzerajúcu situáciu sledovali z väčšej vzdialenosti aj rodičia s deťmi. „Mohlo sa stať čokoľvek, keďže na ihrisko býva vždy veľa detí. Hasiči prišli rýchlo a postarali sa o ich likvidáciu,“ skonštatoval mladý otecko.
Poštípanie osou môže byť nebezpečné
Bodnutie osou na citlivých miestach môže byť najmä v prípade malých detí veľmi nebezpečné. Po uštipnutí treba miesto umyť a vydezinfikovať. Okamžite treba priamo na postihnuté miesto priložiť aspoň na dvadsať minút chladivý obklad, najlepšie kocku ľadu zabalenú do vreckovky. Ten zníži opuch. „Pokiaľ sa doma nachádzajú nejaké lieky proti alergii, tak ich v kvapkovej forme necháme vypiť,“ povedala novomestská pediatrička Viera Munková. K zápalom dochádza najmä vtedy, keď sa ranka neošetrí. Na poštípanie je najnebezpečnejšia oblasť tváre a krku. Po poštípani dolnej končatiny sa ju odporúča veľmi nenamáhať, pretože pri športovaní sa môže opuch i zápal objaviť aj na tretí či štvrtý deň po poštípaní. Najrizikovejšie je bodnutie do jazyka. Podľa lekárky treba na jazyk priložiť ľad a ísť k lekárovi. „V ambulancii dostane protialergickú protišokovú injekciu. Potom tam pacient čaká hodinu, pretože ani lekár nemôže dopredu vedieť, komu jazyk zapuchne veľa a komu málo,“ upozornila Munková.