TRENČÍN. Krajskí poslanci na svojom júnovom zastupiteľstve schválili všeobecne záväzné nariadenie o úhrade za poskytovanie sociálnych služieb. Podľa neho sa platby budú v niektorých zariadeniach zvyšovať, inde znižovať.
Ako povedala Elena Behrová, poverená vedením odboru sociálnej pomoci, doteraz platili v niektorých zariadeniach klienti 150 až 170 eur, v iných 240. Výška úhrady sa vypočítavala z metrov štvorcových, ktoré mal k dispozícii prijímateľ sociálnej služby.
Podľa nového nariadenia sa bude odvíjať od priemerných ekonomicky oprávnených nákladov a tiež podľa stupňa odkázanosti klienta. „Niekde pôjdu úhrady dole a niekde sa mierne zvýšia, v priemere o 20 až 30 eur,“ povedala Behrová.
Podľa župana Pavla Sedláčka je nové nariadenie spravodlivejšie. „Zmenili sme filozofiu podľa stupňa sociálnej odkázanosti. Nižšie stupne budú platiť viac ako tie, ktoré sú na tom horšie.“
Priemerné ekonomicky oprávnené náklady na jedno lôžko a mesiac sú 610 eur. Chýbajúce peniaze do tejto sumy dopláca kraj. Maximálny poplatok pre klienta by mal byť okolo 210 eur.
Asi desať percent na to nebude mať
Priemerné starobné dôchodky v kraji sú okolo 270 eur a invalidné okolo 170 eur. Ako na zastupiteľstve povedal predseda Komisie sociálnej pomoci a zdravotníctva Vojtech Čičmanec, pri tvorbe materiálu boli prítomní aj niektorí riaditelia zariadení.
„Viackrát sa podľa ich pripomienok menil.“ Podľa poslanca Jána Krátkeho ale nie všetci riaditelia zariadení mali možnosť vyjadriť sa a nariadenie sa upravovalo na poslednú chvíľu. „Je možné, že nezvládnu toto zvýšenie. Potom sa musíme pripraviť na nedobytné pohľadávky, ktoré nám vzniknú.“ Navrhol, aby sa k nariadeniu ešte vrátili. Elena Behrová vznik pohľadávok pripustila. Podľa jej odhadu by sa to malo týkať do desať percent klientov.
„Pokiaľ vyčerpáme všetky zákonné možnosti a pohľadávka sa stane nevymožiteľnou, potom zastupiteľstvo schvaľuje jej odpustenie,“ povedala Behrová.
Ako to vysvetliť starkým
Pracovníkov sociálnych zariadení čaká ťažké obdobie. Budú musieť zmeny v platbách klientom vysvetliť. „Máme klientov druhého stupňa odkázanosti aj šiesteho. A budú aj takí, ktorí nebudú mať na zvýšenú úhradu. Máme tu napríklad jednu pani, ktorá nemá deti, takže jej nemá kto pomôcť,“ povedala riaditeľka Centra sociálnych služieb v Bánovciach nad Bebravou Jana Varhaníková. Navyše, mnohí ich klienti sú v zariadení už dlhší čas a nemajú reálnu predstavu o tom, koľko čo v súčasnosti napríklad v obchode stojí.
V 26 sociálnych zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je kraj, je v súčasnosti 2600 klientov. Poradovník žiadostí o umiestnenie sa podľa Behrovej veľmi mení. „Niektorí mali svoje žiadosti vo viacerých zariadeniach. Minulý rok ich bolo okolo tritisíc, teraz približne tisíc a stále to ešte čistíme,“ povedala.