TRENČÍN. Pohoda oslávila tento rok už svoje pätnáste narodeniny. Nápady, ako festival urobiť každý rok kvalitnejší, hľadajú organizátori v zahraničí. „Chodíme na festivaly najmä v Európe, ale boli sme aj v USA. Ideme tam ako bežní návštevníci, hľadáme, čo nám chýba alebo čo nám robí radosť a potom sa to snažíme priniesť do Trenčína,“ prezradil hovorca festivalu Mário Gešvantner. Ako povedal, tento rok sa snažili urobiť festival nielen lepší, ale aj krajší.
Pohoda po prvý raz spolupracovala so Slovenskou národnou galériou, ktorá trenčianskemu festivalu poskytla diela významných slovenských výtvarníkov. „Sú to diela vytvorené pre verejný priestor. Väčšina z nich bola doteraz uschovaná v depozitári, tu splnili svoj účel, sú medzi ľuďmi. Je úžasné, že ľudia môžu chodiť okolo, pozerať sa na vystavené diela ako v galérii a to všetko s pivom v ruke,“ hovorí Gešvantner. Netradičné výtvarné diela vznikli aj z vodomerných šácht, ktoré vytvorili komiksoví kresliari, výtvarníci, fotografi.
Na rok 2009, keď po páde stanu zomreli dvaja ľudia a desiatky sa zranili, spomínali aj na 15. ročníku festivalu. „Táto tragédia je súčasťou nášho festivalu a navždy zostane v nás. My na to myslíme takmer denne a samozrejme na to nemôžeme zabudnúť a každý rok si ju pripomenieme,“ povedal Gešvantner.
Kapacitu zvyšovať nebudú
Na Pohodu prišlo tento rok tridsaťtisíc ľudí, na mieste už lístok nikto nekúpil. Mnohí ľudia boli z vypredaného festivalu sklamaní, organizátori však toto číslo zvyšovať zatiaľ nebudú ani v budúcnosti. „Je nám ľúto, že nemôžu prísť všetci, ktorí by chceli, ale o zvýšení kapacity neuvažujeme. Chceme festival udržať tak, aby bol stále komfortný, aby sem mohli chodiť aj ľudia. Ktorí nemajú radi davové akcie. Aby tu bol dostatok voľného priestoru a miesta na stanovanie a parkovanie. Myslím, že ľudia, ktorí na festivale sú, to aj oceňujú,“ skonštatoval Gešvantner.
Odkladali kolobežky, strácali retiazky aj spacáky
Na festivale fungovala nonstop úschovňa, zabrať dostali aj straty a nálezy. V úschovni nechávali osobné veci, kolobežky, skateboardy, korčule. Na veci návštevníkov dohliadalo osem ľudí, úschovňa bola plná najmä večer počas hlavných vystúpení a ráno, keď chodili ľudia do sprchy.
Podľa Ľubomíra Kleina zo strát a nálezov ľudia veci nielen strácali, ale aj nachádzali. „Máme plnú krabicu vecí, spacáky, ruksaky, šatky, oblečenie,“ povedal. Stratiť dokážu ľudia podľa neho úplne všetko, peňaženky, kľúče, telefóny, retiazky, fotky či okuliare. Veľa vecí zo zoznamu sa aj vráti k svojim majiteľom.