KOŠARISKÁ. Chodil do nej aj Milan Rastislav Štefánik a učil ho vynikajúci učiteľ, odchovanec revúckej učiteľskej liahne Martin Kostelný. Dnes už neexistuje a na jej mieste stojí obchod.
"Škola začala byť malá, tlačilo sa v nej viac ako sto detí a chodili do nej aj siroty, ktoré si po 1. svetovej vojne brávali domov obyvatelia Košarísk. V roku 1928 postavili terajšiu budovu školy. Nesie názov Jubilejná, pretože ju postavili pri príležitosti desiateho výročia vzniku prvej republiky," ozrejmil riaditeľ školy Martin Janšto s tým, že na oboch školách súčasne sa v Košariskách učilo až do 2. svetovej vojny. Vyzdvihol najmä učiteľa Michala Krkoša, ktorý v košarištianskej škole odučil štyri režimy od Rakúsko-Uhorska cez Československú republiku, Slovenský štát až po pár rokov v socializme.
"Keď sme sem prišli s manželkou v roku 1990, bola škola už päť rokov zatvorená. Obec bola určená ako zániková a ľudí tlačili k tomu, aby odchádzali do mesta. Šetrilo sa predovšetkým na málotriedkach, v roku 1985 ju zavreli a slúžila ako sklad nábytku pre nábytkársku firmu. Bola značne zdevastovaná, no za 20 rokov sa nám podarilo s veľkou pomocou Spolku rodákov obce a mnohých jednotlivcov dať ju do stavu, v akom momentálne je," priblížil nedávnu históriu unikátnej budovy Janšto.
Súčasťou zrekonštruovanej školy s udržiavaným okolím je i učiteľský byt. Podľa riaditeľa ak učiteľ nežije v dedine, v ktorej učí, jeho poslanie sa míňa účinku. O vzdelanie troch desiatok detí v dvoch triedach prvého stupňa sa stará riaditeľ, jedna učiteľka a vychovávateľka. Zaujímavosťou je, že dosť veľkú časť žiakov tvoria deti z neďalekého mestečka Brezová pod Bradlom a okolitých obcí.
"Kolektív je menší a dosť skoro sme začali robiť s modernou technikou a naopak, na rozdiel od iných škôl, nerobíme z techniky modlu. Snažíme sa čo najviac chodiť do prírody, využívať región, ktorý tu je, jeho históriu, folklór, miestopis, ale i ukázať deťom Slovensko. Môžeme si dať aj názov železničná škola, vlakmi máme pobehané takmer celé Slovensko a jeho pamiatky," dodal riaditeľ.
Dnes je košarištianska škola vybavená špičkovou technikou od počítačovej učebne cez diaprojektory, interaktívne tabule až po minitelocvičňu s umelou lezeckou stenou. Nedávno v obci pribudlo ihrisko s umelým povrchom, ktoré využívajú na telocvik a v zime aj na korčuľovanie. V zime tiež nie je ničím výnimočným vidieť všetky deti zo školy spolu s riaditeľom na bežkách v okolitých kopaniciach.