TRENČÍN. Do 30. septembra môžete poslať hlas jednému z dvanástich finalistov ankety Strom roka a podporiť tak jeho ošetrenie. Poslaním ankety, ktorej deviaty ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Informovala o tom Henrieta Hrinkova z Nadácie Ekopolis.
Ako povedala, do májovej uzávierky prišlo až 91 stromov z celého Slovenska, čo je o päť viac ako minulý rok. „ Nominované stromy reprezentovali viac ako 30 rôznych druhov drevín. Najväčšie zastúpenie medzi nominovanými stromami mali už tradične lipy, v tomto roku ich bolo 20. Za nimi nasledovali duby a platany, “ povedal Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis.
Traja finalisti sú z nášho kraja
Z prihlásených stromov vybrala porota 12 finalistov. Z Trenčianskeho kraja je vo vybranej dvanástke Jarabina oskorušová z Bošáce, okres Nové mesto nad Váhom, Dub letný z Podlužian, okres Bánovce nad Bebravou a Lipa malolistá z Kameničian, okres Ilava.
„Najmladšia je 100-ročná čerešňa mahalebková z Bratislavy, ktorá vyrástla na hradnom brale. Medzi najstarších spomedzi finalistov patrí chránený 500 - ročný gaštan jedlý z Častej (okres Pezinok), najväčší gaštan na Slovensku a rovnako stará lipa malolistá z Kameničian (okres Ilava), ktorej koruna pripomína srdce. Vo finále sú najpočetnejšie zastúpené lipy – až tri. Nechýbajú ani exotické druhy ako katalpa bignóniovitá či borovica vejmutovka. O titul Strom roka 2011 sa uchádza aj 400 – ročný dub letný z Podlužian ( okres Bánovce nad Bebravou) známy aj ako Rákoczyho dub. Len pre zaujímavosť, súčet odhadovaného veku 12 finalistov je 3670 rokov,“ pokračuje Milan Hronec.
Hlasuje sa do septembra
Koncom októbra bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2011 a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. „Víťaz dostane odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie 333 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste tiež získajú peňažnú sumu 333 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo na úpravu okolia,“ dodala Henrieta Hrinkova.