TRENČIANSKA TEPLÁ. Obec Trenčianska Teplá môže byť hrdá na významné osobnosti, ktoré sa v obci narodili alebo v nej pôsobili. Niektoré z nich dosiahli svetovú úroveň. V ľudovej škole ako učiteľka pôsobila svetoznáma astronómka Ľudmila Pajdušáková.
Narodila sa 29. júna 1916 v záhoráckej dedinke Radošovce ako najstaršie dieťa v rodine miestneho obchodníka. Mala dve sestry a jedného brata. Krátko pred maturitou jej zomrela matka a tri roky predtým otec. Keďže súrodenci boli ešte nezaopatrení, musela svoju záľubu v štúdiu hviezd zanechať a čo najskôr zarábať peniaze, aby uživila rodinu. Prihlásila sa na Učiteľský ústav v Kláštore pod Znievom (1935).
Po skončení štúdií istý čas učila na rôznych ľudových a meštianskych školách, vo Vinosadoch, Slepčanoch, Štiavniku a nakoniec v Trenčianskej Teplej (1942-1944).
Od 1.7.1944 sa stala pomocnou pracovníčkou Štátneho observatória na Skalnatom Plese. Najskôr vykonávala technické práce, rýchlo si však osvojila najmä náročné pozorovacie postupy. Popri zamestnaní študovala na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave astronómiu. V roku 1950 ukončila štúdium a získala titul RNDr. V roku 1966 sa stala vedeckou pracovníčkou – CSc. V roku 1953 prevzala vedenie nad Observatóriom na Skalnatom Plese a v roku 1958 sa stala riaditeľkou Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici – Starej Lesnej.
Vo svojej vedeckej práci sa Ľudmila Pajdušáková sústredila na polárnu astronómiu s akcentom na prejavy aktivity v slnečnej fotosfére a korón. Riešila aj problematiku rozloženia škvŕn na povrchu Slnka a vzťahy medzi prejavmi slnečnej aktivity. Najvýznamnejšie pozorovateľské úspechy dosiahla vo výskume komét. Najmä objavmi nových komét si Observatórium na Skalnatom Plese a na Lomnickom Štíte získali svetové meno. Od začiatku programu v roku 1946 tam bolo objavených 18 nových komét, čo je viac ako 20 percent všetkých nových komét objavených v tom čase na celom svete. S menom Ľudmily Pajdušákovej je spojených päť objavov.
Zomrela 6.októbra 1979 vo Vysokých Tatrách po dlhotrvajúcej ťažkej chorobe. Pochovaná je v Tatranskej Lomnici. Za svojho života sa zapojila do zaradenia Astronomického ústavu do medzinárodnej spolupráce pre výskum a využitie kozmického priestoru - Interkozmos. Riadila organizačnú prípravu expedície za úplným zatmením Slnka do Nigeru v roku 1973 a nastávajúcej expedície do Indie v roku 1980. Stála pri zrode Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV. Za vedeckú a vedecko-organizačnú činnosť bola poctená udelením medailí: strieborná medaila SAV, zlatá medaila ČSAV za zásluhy o rozvoj vo fyzikálnych vedách, čestná plaketa Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách, čestná strieborná medaila ČSAV a pod.
Bola autorkou množstva článkov a kníh o vesmíre, Zemi, Slnku a slnečnej sústave, o M. R. Štefánikovi ako astronómovi (1970) a pod. Ľudmila Pajdušáková milovala kvety. Sama ich aj pestovala a tiež ich aj maľovala. Z jej obrazov sála optimizmus, zmysel pre farebnú harmóniu a vnútorný pokoj.
Žiaľ, dodnes niet jedinej ulice, námestia, vedeckej inštitúcie, ktoré by v názve niesli jej meno. 29. júna sme si pripomenuli 105. nedožité narodeniny tejto významnej ženy 20. storočia.
Autor: Milan Mikuš