TRENČÍN. Oživiť kultúrne dedičstvo lokality, s ktorou bezprostredne súvisí najstaršia legenda Uhorského kráľovstva, mal za cieľ seminár v rámci projektu Ora Et Ars 2011.
Magický duch miesta
Výtvarno-literárne sympózium inšpirované heslom Modli sa a pracuj má za sebou štvrtý ročník. Aj tento raz sa na mieste, kde v 13. storočí vzniklo benediktínske opátstvo, stretli umelci z rôznych oblastí, aby si pripomenuli jeho význam a duchovnú silu. Odkaz pustovníkov sv. Andreja – Svorada a Beňadika počas jedenástich dní, od 15. do 26. júna, autenticky priblížili regionálni i zahraniční autori.
Neoddeliteľnú súčasť podujatia tradične tvorí katalóg s literárnou prílohou Okno. Špecifikom tohtoročnej edície je jej historické zameranie. „Nadišiel čas predstaviť ucelený kultúrno-historický vývoj Skalky pri Trenčíne. Od kompletného textu legendy, cez stredovek, benediktínske obdobie, pôsobenie jezuitov vrátane bohatstva ich archívov až po snahu o opätovnú obnovu v 19. storočí, archeologické nálezy, či hľadisko pamiatkovej starostlivosti,“ prezradil zostavovateľ prílohy Igor Zmeták. Ako ďalej vysvetlil, v prípade Ora Et Ars pomenovanie okno predstavuje šancu podporiť dialóg s verejnosťou i historickými disciplínami navzájom.
Sympózium obohatil seminár
Jednotlivé príspevky do literárnej prílohy odzneli na odbornom seminári s podtitulom Skalka pri Trenčíne – od histórie po záchranu. Akcia tohto typu sprevádzala sympózium premiérovo. Za dejisko organizátori zvolili refektár Piaristického gymnázia Jozefa Braneckého. Sexteto autorov obsahovo zachytilo obdobie historickej Skalky od 11. až po 20. storočie. „Po pätnástich rokoch išlo o prvé stretnutie ľudí, ktorí sa z hľadiska odborných profesií o Skalku jednak zaujímajú a zároveň nadväzujú na prácu svojich predchodcov. Obrazne teda možno hovoriť aj o určitom preberaní štafety,“ doplnil Zmeták.
Termín vydania katalógu Ora et ars spolu s historickou prílohou je naplánovaný na polovicu júla. K prvým čitateľom budú patriť návštevníci vernisáže podujatia a účastníci kresťanskej púte na Skalku.