Deti, ktoré navštevujú Základnú umeleckú školu Karola Pádivého v Trenčíne po novom nebudú môcť študovať dva umelecké odbory. Štát zmenil systém financovania, mesto na dotovanie žiakov nemá peniaze.
TRENČÍN. Od januára tohto roku štát zmenil systém financovania základných umeleckých škôl tak, že do počtu sa započítava žiak iba raz, ako pri individuálnej, tak aj pri skupinovej forme vyučovania. Podľa informácií hovorcu mesta to znamená, že na žiaka, ktorý navštevuje viac odborov v individuálnej alebo skupinovej forme mesto nedostáva finančné prostriedky. „Zvýšené náklady mesto prepláca len do konca aktuálneho školského roku. Noví žiaci ZUŠ sa budú môcť prihlásiť už len na jeden individuálny a jeden skupinový odbor, pretože súčasná finančná situácia mesta nedovoľuje dotovať viac odborov,“ uviedol Nemec.
Zmeny učebných plánov
Základná umelecká škola Karola Pádivého v Trenčíne musela podľa jej riaditeľky Veroniky Soukupovej urobiť určité ústupky a na štyri mesiace zmeniť učebné plány. „Predovšetkým znížime časovú dotáciu hodín mladším žiakom. Budú sa učiť len hlavne predmety, prípadne sa siahne aj na súborovú hru, ktorá je tiež v úväzku učiteľov. V kolektívnom vyučovaní bude hlavná zmena v tom, že bude viac detí v triedach ako je predpísané plánmi,“ vysvetlila Soukupová.
Na zmeny doplatia aj samotní učitelia, ktorí nedostanú zaplatené nadčasové hodiny. „Tieto opatrenia sú potrebné, aby mohli u nás doštudovať naši žiaci a zároveň, aby sme mohli prijať nových,“ hovorí riaditeľka.
Chýba 40 tisíc eur, mesto ich nemá
Nový metodický pokyn nepočítal podľa riaditeľky s deťmi, ktoré študujú dva odbory a chcú oba doštudovať. „Zakázali študovať dva odbory, ale zabudli, že žiačik, ktorý chodí tretí rok na husle a štvrtý na klavír, sa ťažko bude rozhodovať, čo doštuduje. Ak chcú doštudovať oba odbory, ja ako riaditeľka nemám právo im ukončiť štúdium preto, že na nich nemám dotáciu,“ povedala Soukupová s tým, že vylúčiť môže dieťa iba ak poruší disciplínu, neplatí školné alebo ak o to rodičia sami požiadajú.
V Trenčíne sa problém týka 71 detí, ktoré chodia na viac odborov. „Jednoducho sa nepočítalo so žiakmi, ktorí chodia na dva individuálne alebo na dva kolektívne odbory, rátajú žiakov iba na jeden kolektívny a jeden individuálny. My sme dostali peniaze na 1149 žiakov, oficiálne ich ale máme 1220. Sedemdesiatjeden detí nám teda zostalo bez dotácie,“ hovorí riaditeľka školy. Ide o štyridsať tisíc eur, ktoré by malo doplatiť mesto. Tie na to ale nemá prostriedky.
Chceme, aby sa naše deti mohli vzdelávať
Niektorí rodičia si myslia, že peniaze na vzdelávanie detí by malo mesto nájsť za každú cenu. „Nie je správne takto riešiť situáciu mesta a šetriť peniaze na úkor detí, na úkor ich vzdelania. Normálne by bolo nájsť na to peniaze, prípadne sa aj zadlžiť a vziať si úver, pretože toto je vec, ktorú by malo mesto podporovať,“ myslí si jeden z rodičov.
Podľa ďalších sa stala chyba už pri prerozdeľovaní financií pre umelecké školy. „Myslím si, že to je iba odsúvanie problému, ktorý nastal pri prerozdeľovaní podielových daní, kde kompetencie boli presunuté na mestá alebo kraje a peniaze pridelené neboli. Doplácajú na to deti. Nie je to normálna situácia. My sa snažíme deti motivovať k nejakej činnosti, aby nesedeli doma za počítačom alebo sa nepotulovali po vonku. Je smutné, že v dnešnej dobe, keď sa toľko hovorí o potrebe a význame vzdelávania, rodičia, a nie ministerstvo školstva alebo iní kompetentní, musia bojovať za možnosť, aby sa ich deti mohli vzdelávať,“ zhodli sa rodičia.
Situácia by sa mohla zlepšiť v budúcnom roku s prijatím nového rozpočtu mesta. „Nevylučujeme, že ak sa situácia zlepší, už o rok sa chod umeleckej školy vráti do pôvodných koľají a deti budú môcť navštevovať viac odborov,“ dodal hovorca mesta.